GÜNDEM
20 Oca 2016 21:58 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 02:15

Mehmet Şimşek: Türkiye Suriyeliler için 8 milyar dolar harcadı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin halen 2,5 milyon Suriyeli'ye ev sahipliği yaptığını söyledi. Şimşek, Davos'ta mülteciler için şu ana kadar 8 milyar dolar harcandığını açıkladı.

Haberi Dinle

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek Türkiye'nin, Suriyeli sığınmacılara yönelik açık kapı politikasını sürdürdüğünü ve şimdiye kadar 8 milyar dolar harcadığını belirtti.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, İsviçre’nin Davos kasabasında bu yıl 46'ncısı düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda (WEF) "İnsani Yükümlülük, Küresel, Bölgesel ve Sektörel Yaklaşımlar" oturumuna katıldı. Türkiye'nin şu ana kadar 2,5 milyon Suriyeli'ye ev sahipliği yaptığını anlatan Şimşek, şunları söyledi;

"Ülkemle gurur duyuyorum, çünkü 2,5 milyon Suriyeliye ev sahipliği yapıyoruz ve onlara çalışma izni, eğitim sağlıyoruz. 700 bin Suriyeli çocuk okul çağında ve onlara eğitim imkanı sunmak son derece önemli. Aksi takdirde, cahil kalırlarsa terör ve şiddete yönelebilirler. Biz sığınmacılar için çok fazla şey yapıyoruz ve küresel anlamda da yapılması gereken çok şey var. Sığınmacılara ayrıca sağlık hizmeti ve kamu hizmeti veriyoruz.

"8 MİLYAR DOLAR HARCANDI"

Suriye rejimi ve rejime destek veren ülkeler hava saldırılarına son verirse, yeni sığınmacı akını engellenebilir. Türkiye'nin, Suriyeli sığınmacılara yönelik açık kapı politikasını sürmektedir ve şimdiye kadar 8 milyar dolar harcanmıştır.Uluslararası toplum sığınmacılar için daha fazlasını yapmalı, yapabilir de".

Yorumlar