EKONOMİ
23 Eki 2017 11:11 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 12:13

Meclis'ten geçti! Çalışanlara müjde

Yasa Meclis’ten geçti. Artık işçi-patron arasındaki kıdem ve ihbar tazminatı gibi anlaşmazlıklar için mahkemeden önce ‘arabulucu’ya gidilecek. Halk arasında ‘arabuluculuk’...

Haberi Dinle

Halk arasında ‘arabuluculuk’ düzenlemesi olarak bilinen İş Mahkemeleri Kanunu Tasarısı Meclis’ten müjdelerle geçti. Çünkü artık, kıdem ve ihbar tazminatı gibi konular bir günde de çözüme kavuşabilecek.

Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra yılbaşı itibarıyla yürürlüğe girmesi beklenen düzenlemeyi 15 milyon sigortalı çalışanın bilmesi gerekiyor. Yasa, ücret ve tazminat alacağı, işe iade gibi birçok konuda mahkemeden önce arabulucuya gitmeyi zorunlu hale getiriyor.

454 GÜN SÜRÜYORDU

Avukat Arabulucu Burcu Mete, iş davalarının ortalama 454 günde sonuçlandığını söylerken, “Artık kıdem gibi anlaşmazlıklar 1 günde çözülecek. Maddi yetersizlik nedeniyle dava açamayanlar para ödemeden haklarını arayabilecekler. Arabuluculuk işçiye de işverene de fayda sağlayacak” diye konuştu.

Kıdem, ihbar tazminatlarında veya ücret alacaklarında 5 yıl içinde arabulucuya başvuru yapılabilineceğini söyleyen Mete, "İşe iade davalarında ise 1 ay içinde başvuru şartı var. Adliyelerde arabuluculuk merkezleri kuruldu. İşçi, alacaklarıyla ilgili işverenin (karşı tarafın) bulunduğu yerleşim yerindeki veya işin yapıldığı yerdeki arabuluculuk merkezine başvuru yapacak.

Sistem, Adalet Bakanlığı listesindeki bir arabulucuyu otomatik atıyor. İşçi ve işveren anlaşırsa istedikleri bir ismi seçebilecekler" dedi.

Yorumlar