24 Haz 2022 14:39 Son Güncelleme: 24 Haz 2022 16:52

Mahmut Ustaosmanoğlu ebediyete uğurlandı! Cenazeye Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı

İstanbul'da böbrek rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 93 yaşında vefat eden din alimi Mahmut Ustaosmanoğlu son yolculuğuna uğurlandı. Cenaze namazına Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı.

Haberi Dinle

İstanbul'da böbrek rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede 93 yaşında vefat eden din alimi Mahmut Ustaosmanoğlu son yolculuğuna uğurlandı.

Cenaze namazına, cuma namazını Fatih Camisi'nde kılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.Mahmut Ustaosmanoğlu ebediyete uğurlandı! Cenazeye Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı - Resim : 1

Ustaosmanoğlu'nun cenazesi, Beykoz Yavuz Selim Mahallesi'ndeki evinin önünde helallik alınmasının ardından, büyük bir konvoy eşliğinde Fatih Camisi'ne götürüldü.

Vatandaşlar cami ve çevresindeki doluluğa göre kontrollü olarak alana alınırken bazı sivil toplum kuruluşları, cenaze törenine gelen vatandaşlara su ve ikramlık dağıttı.

Mahmut Ustaosmanoğlu ebediyete uğurlandı! Cenazeye Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı - Resim : 2

Ellerinde seccadeleriyle camiye ulaşmak isteyen vatandaşlar, Edirnekapı'dan Saraçhane'ye kadar Fevzipaşa Caddesi'ne bağlanan tüm cadde ve sokakları doldurdu.

Mahmut Ustaosmanoğlu ebediyete uğurlandı! Cenazeye Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı - Resim : 3

Fatih Camisi'nin bulunduğu Fevzipaşa Caddesi trafiğe kapatılırken camiye bağlanan tüm ara sokaklar, polis ekipleri tarafından bariyerlerle kapatıldı.

CENAZE İÇİN AKIN ETTİLER

Ellerinde seccadeleriyle camiye ulaşmak isteyen vatandaşlar, Edirnekapı'dan Saraçhane'ye kadar Fevzipaşa Caddesi'ne bağlanan tüm cadde ve sokakları doldurdu.Mahmut Ustaosmanoğlu ebediyete uğurlandı! Cenazeye Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı - Resim : 4

Polis ekiplerinin yanı sıra Fatih Belediyesi zabıta ekipleri de önlem alırken belediyeye bağlı temizlik işleri ekipleri de cadde ve sokaklarda temizlik yaptı.

İsmailağa Camisi şehir dışından gelenler için gece boyunca açık bırakılırken bazı vatandaşlar Fatih Camisi'ne sabah erken saatlerde geldi.

Mahmut Ustaosmanoğlu ebediyete uğurlandı! Cenazeye Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı - Resim : 5

Asya, Afrika, Orta Doğu ve Balkanlar'dan çok sayıda kişinin yanı sıra Avrupa'da yaşayan Türklerden de cenaze törenine katılım olduğu görüldü. Birçok ülkeden din adamlarının da katıldığı cenaze töreninde vatandaşlar, namaz için Fatih Camisi'nin avlusunda saf tuttu.

Cenaze töreni dolayısıyla Fatih Camisi'nde Kur'an-ı Kerim ve sela okundu.

Mahmut Ustaosmanoğlu ebediyete uğurlandı! Cenazeye Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı - Resim : 6

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN DA KATILDI

Cenazeye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, eski Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, eski Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Emniyet Müdürü Zafer Aktaş da katıldı.

Mahmut Ustaosmanoğlu ebediyete uğurlandı! Cenazeye Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı - Resim : 7

"ÇOK BÜYÜK BİR DEĞERİ KAYBETTİK"

Ustaosmanoğlu'nun yeğeni Ali Rıza Ustaosmanoğlu, "Çok büyük bir değeri kaybettik. Büyük bir önderdi, büyük bir liderdi, hepimiz için bir kayıp. Tabiri caizse yetim kaldık. Artık İslam'ın bir neferi, İslam'ın bir önderi, bir lideri maalesef kayboldu" dedi.

Mahmut Ustaosmanoğlu ebediyete uğurlandı! Cenazeye Cumhurbaşkanı Erdoğan da katıldı - Resim : 8

ERDOĞAN'DAN MESAJ

Mahmut Ustaosmanoğlu'nun vefatı sonrasında Cumhurbaşkanı Erdoğan bir mesaj paylaşarak şu ifadeleri kullanmıştı:

"Ömrünü İslam'a vakfeden, ülkemizin manevi rehberlerinden Mahmut Ustaosmanoğlu Hocaefendi'ye Cenab-ı Allah'tan rahmet niyaz ediyor; ailesine, talebelerine ve tüm sevenlerine sabr-ı cemil diliyorum. Mekânı cennet olsun."

Ustaosmanoğlu, Fatih Camii'nde cuma namazı sonrası kılınan cenaze namazının ardından Sakızağacı Şehitliği'ndeki şeyhi Ali Haydar Efendi'nin kabrinin yanında toprağa verildi.

Yorumlar