DÜNYA
24 Haz 2020 14:38 Son Güncelleme: 24 Haz 2020 14:52

MacOS'lar Siber Güvenlik Konusunda Tehlikede

Merkezi İngiltere'de bulunan  güvenlik yazılımı ve donanım şirketi SophosLabs, geçtiğimiz günlerde “Yeni Bundlore Reklam Saldırısı Güncellenmiş Eklentileriyle MacOS’u Hedef Alıyor” başlıklı bir rapor yayınladı.

Haberi Dinle

İngiliz güvenlik yazılımı ve donanım şirketi Sophos , MacOS işletim sistemini ve Safari internet tarayıcısını hedef alan Bundlore adlı yeni reklam saldırısını ortaya çıkardı. Bundlore, yüklediği eklentilerle kullanıcıları istenmeyen reklamlarla yüzleştirmenin yanı sıra arama sonuçlarına ve indirme bağlantılarına da müdahale edebiliyor.

Raporda MacOS Catalina kullanıcılarını hedef alan, normal bir yazılım kuruyormuş gibi görünmesine rağmen bir dizi istenmeyen yazılımın kurulmasına aracılık eden, Sophos’un “Bundleware” olarak isimlendirdiği saldırının detayları paylaşıldı.

Bu tarz istenmeyen reklam içerikli yazılımlar  , MacOS işletim sistemini hedefleyen, güvenlik ve mahremiyet için siber tehdit oluşturan en yaygın saldırı türleri arasında yer alıyor. Kişisel verilerin korunamaması   , kişisel verilerin sızdırmaları ve diğer zararlı yazılımların sisteme bulaşmasına yol açmalarından dolayı Sophos uç nokta güvenlik yazılımları kural olarak bunları engelliyor.

 
Yorumlar