TEKNOLOJİ
06 Mar 2017 17:26 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 09:32

Liseli mucitler ABD yolunda

İstanbul Beykoz’da düştüğü delikte günlerce mahsur kalan ‘kuyu’ isimli köpeğin kurtarma çalışmasına ‘kurtarma kolu’ ile destek veren liseli öğrenciler şimdi de robot yarışmasına katılmak için ABD'ye gittiler.

Haberi Dinle

Beykoz'da geçen ay 70 metre derinliğindeki sondaj kuyusuna düşen yavru köpeğin kurtarılması çalışmalarına, kendi icatları olan robotik kurtarma koluyla katılan Özel Bahçeşehir Anadolu Lisesi öğrencileri, yeni icatları "İnfiniti" adlı robotla ABD'nin Kaliforniya kentinde her yıl düzenlenen robot yarışmasına katılacak. Liseli 13 öğrenciden oluşan Androit Androids 6025 isimli takım, ABD'ye hareketlerinden önce Atatürk Havalimanı'nda, 6 haftada ürettikleri "İnfiniti" adlı robot hakkında gazetecilere bilgi verdi.

ROBOT SANAYİDE ÜRETİLDİ

Takım kaptanı Emre Özkabaş, yarışmanın bu yılki teması kapsamında geliştirilen robotun, plastik bir topu 2,4 metre yüksekliğindeki bir potadan sorunsuz bir şekilde geçirmesi ve serbest bir ipe tırmanması gerektiğini söyledi. Özkabaş, robotu kitten çıkan parçalar ile tornada, sanayide lazer kesimcilerden sponsorluk isteyerek kendi tasarılarıyla üretiklerini belirtti. Özkabaş, takımın, Kaliforniya'daki yarışmada başarı elde etmesi durumunda 27 Nisan'da gerçekleştirilecek dünya şampiyonasına katılmaya hak kazanacağını sözlerine ekledi.

KUYU’YU KURTARMAYA ÇALIŞMIŞLARDI

Özkabaş, yavru köpek "Kuyu"yu kurtarma çalışmaları sırasında yaşadıklarını ise şöyle anlattı: "Bu robotu yaparken Kuyu köpek olayı yaşandı. Biz de çalışmalarımıza ara verip köpeği kurtarmak için robotik kol ürettik ve kurtarma çalışmalarında olabildiğince yer almaya çalıştık. Yarışmaya hazırlanıyorduk ancak orada bir can söz konusuydu. Yardım etmek için gittik ve robotik kolu deneme fırsatı bulduk. İlk önce köpeği tutabildik fakat kullandığımız havalı sistem hava kaçırmaya başladı ve pistonlarda bir gevşeme oldu. Köpeği riske atmamak adına kolu tekrar okula getirdik. Belli önlemlerle kolu düzelttikten sonra tekrar giderken köpeğin kurtarıldığı haberini aldık. Herkes çok mutlu oldu. En azından sosyal bir amaç için bir can için uğraştık. Bu bize başta insani olmak üzere çok değer kattı."

Yorumlar