DÜNYA
12 Oca 2021 10:11 Son Güncelleme: 12 Oca 2021 10:16

Kuzey Kore'de 'maske' farkı! 6 gün içinde değişti

Kuzey Kore'de 5 Ocak'ta başlayan büyük İşçi Partisi Kongresi'nde yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı maske takmamalarıyla dikkat çeken binlerce katılımcı bugün tersi bir davranışta bulundu.

Haberi Dinle

Resmi yayın organlarının paylaştığı fotoğraflarda katılımcıların konferansın 7. gününde mavi birer maske taktığı ama sosyal mesafeye pek uymadığı görüldü.

Öte yandan oturumların düzenlendiği alanda da değişiklik gözlendi. Oturumlar 6 gündür ana salonda yapılırken bugün küçük odalarda düzenlenmeye başlandı.

Hiç koronavirüs vakası görülmediğinde ısrar eden ama salgınla mücadele için sert önlemler de alan ülkede, katılımcıların günlerce maske takmadıkları halde bugün neden kendilerini koruma gereği duydukları bilinmiyor.

Güney Kore'nin resmi haber ajansı Yonhap'a göre bazı gözlemciler, önceki oturumlar daha çok lider Kim Jong-un'u dinlemeyle geçtiği için maskeye gerek duyulmadığını ama bugünden itibaren oturumlar birebir görüşmeleri gerektireceği için böyle bir değişikliğe gidilmiş olabileceğini söyledi.

Yorumlar