GÜNDEM
09 Şub 2020 15:12 Son Güncelleme: 09 Şub 2020 21:26

On binler Yenikapı'da'ki Büyük Kudüs Mitingi'ne akın etti

Saadet Partisi, ABD’nin ‘Yüzyılın Anlaşması’ adı altında açıkladığı plana tepki için İstanbul Yenikapı Meydanı’nda miting düzenledi. CHP Lideri Kılıçdaroğlu ve Gelecek partisi Lideri Davutoğlu'nun da katıldığı mitingde konuşan Karamollaoğlu, "Bugün Kudüs'e sahip çıkamazsak yarın İstanbul'u gündeme getirecekler, Türkiye’nin bütünlüğünü savunmakla karşı karşıya bırakacaklar" dedi.

Haberi Dinle

Saadet Partisi, ABD’nin ‘Yüzyılın Anlaşması’ olarak açıkladığı plana tepki amacıyla İstanbul Yenikapı Meydanı’nda miting düzenlendi.

Saadet Partisi'nin düzenlediği 'Kudüs Mitingi' için Yenikapı'daki alanda binlerce kişi bir araya geldi.

Mitinge Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu katıldı.

Mitingde açılış konuşmasını yapan Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Abdullah Sevim şunları aktardı: "Mitingimizin, başta İslam dünyası, Gazzemiz ve Kudüsümüz, Filistinimiz başta olmak üzere bütün insanlığın içinde bulunduğu sıkıntılardan kurtulmasına vesile olsun İnşallah. Bugün burada büyük bir buluşma gerçekleştiriyoruz. Trump'ın çakma barış planını çöpe atıyoruz. Hesap yapanlara sesleniyorum. Kendinize gelin. HADDİNİZİ bilin. Ateş olsanız cürmünüz kadar yer yakarsınız. Bu sözde plandan vazgeçmesseniz, sizin gibi hadsizlere haddinizi bildiririz. Biz yeryüzünde zulmün ortadan kalkmasını istiyoruz, yeni bir dünyanın kurulmasını istiyoruz. Bütün bunlar için Kudüsün bir mihenk taşı olduğun biliyoruz.
Bu miting bizlere ibret olsun. El ele verirsek ve bir olursak her güçlüğü yeneriz. Biz yüzıllarca bunu başardık. Yeterki isteyelim. Amblemlerin baskısından kurtulalım. İşte o zaman mutlaka başarırız."

Sevim konuşmasının sonunda, "Mitingimize katılımlarınız için her birinize teşekkürler ediyorum. Allah hepnizinden razı olsun. Yarın yine aynı şekilde, Filistin başkenti Kudüs'te buluşacağımızı ve Şeyh Ahmet Yasin'e ve Necmettin Erbakan selamlar göndereceğimiz buradan haykırmak istiyorum. Dünya durdukça, Kudüs bağımsız Filistin devletinin başkenti olacaktır." şeklinde mesaj verdi.

 "PLANIN BÖLGEYE HUZUR GETİRMESİ BEKLENEMEZ"

​Mitingde konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu şu ifadeleri kullandı:

"Sözümona İsrail ile Filistin arasında bir ‘barış’ planından bahsedildi. Fakat Filistin orada yoktu. Kendileri çalıp kendileri oynadılar. Kudüs’ün statüsü aynı zaman İslam dünyasının ortak mücadelesidir.

Güçlü olan her zaman haklı değildir. Ne Kudüs ne görülen bu statü bizim için kullanılabilir olmaz. 70 yılı aşkın süredir akan kanı durdurması beklenemez. Bu planın bölgeye ve dünyaya huzur getirmesi de beklenemez. İlk günden beri mazlum Filistin halkının yanında olduk, yanında olacağız. Bölgede kalıcı bir barış sağlanmasının da yanında olduk. Bu plana bu ülkede 'evet' diyecek hiçbir siyasi parti ve lider yoktur."

KARAMOLLAOĞLU: IRKÇI EMPERYALİZMA KARŞI KÜRESEL İNTİFADANIN MEŞALESİNİ YAKIYORUZ

Mitingde konuşan Saadet lideri Temel Karamollaoğlu şunları söyledi: "Bugün Kudüs için buradayız. Mescid-i Aksa için buradayız. Gazze için, Batı Şeria için, Ramallah için buradayız. Başkenti Kudüs olan Özgür filistin için buradayız. Sadece Kudüs mü? Sadece Filistin mi? Elbette hayır.. Şehitlerimiz için buradayız. Yeryüzünün bütün mazlumları için buradayız. İdlib için, Doğu türkistan için, Arakan için buradayız. Bugün İstanbul’da, Yenikapı’da, ırkçı emperyalizma karşı küresel intifadanın meşalesini yakıyoruz."

KUDÜS EZELDEN EBEDE İSLAMINDIR VE ÖYLE KALACAKTIR

"Bu meydandaki inançtan aldığım cesaretle söylüyorum; Ey zalimler, ey siyonistler, ey ırkçı emperyalistler.. Filistin ezelden ebede bir islam beldesidir ve sonsuza kadar öyle kalacaktır. Bunu herkes böyle bilsin. Çünkü bu meydanda, ırkçı emperyalizme figüranlık yapanlar değil, tarihi bizzat yazanların torunları var... Bu meydanda, Selahattin’i Eyyübilerin, Sultan Fatihlerin yolundan gidenler var, Bu meydanda “Hayat iman ve cihattır” diyen Necmettin Erbakan sevdalıları var.."

"BU YÜZYILIN ANLAŞMASI DEĞİL YÜZYILIN İHANETİDİR"

"Trump ve Netenyahu tarafından Filistin’e ve islam dünyasına dayatılan plan; Filistin’i siyonist israil’e peşkeş çekmektir. Uluslararası hukuku ayaklar altına almaktır. Bütün insani ve vicdani değerleri yok saymaktır. Huzura ve barışa değil kaosa ve savaşa zemin hazırlamaktır. Bu yüzyılın anlaşması değil, yüzyılın ihaneti, yüzyılın zorbalığı, yüzyılın paçavrasıdır. Bu paçavrayı Allahın izniyle tarihin çöplüğüne atacağız. Çünkü hak ettiği tek yer orasıdır. Tarihin çöplüğüdür.

"PEKİ NE VARMIŞ BU ANLAŞMADA?"

"Sözde iki ayrı devlet kuruluyormuş; biri İsrail, diğeri Filistin.. Peki Filistin dedikleri nasıl bir devlet olacakmış? Bu devletin ordusu olmayacak. Askeri olmayacak. Kendisine ait sınırları belli toprağı olmayacak. Yani, hava ve kara sınırları olmayacak; sınır kapıları olmayacak. Hatta Başkenti olmayacak. Çünkü bu sözde plana göre Kudüs bütünüyle İsrail’e bırakılıyor. Filistin’in başkenti dedikleri yer, Doğu Kudüs’te bir kaç mahalleden ibaret. Mescid-i Aksa başta olmak üzere kutsal mekanlar İsrail’in kontrolünde olacak."

50 MİLYAR DOLARLIK RÜŞVET

"Bir de bu sözde anlaşmanın içinde 50 milyar dolarlık rüşvet koymuşlar. Şayet Filistin bu şartları kabul ederse 50 milyar dolar yardım yapacaklarmış.. Ne diyordu Erbakan hocamız; “Hadi ordan, hadi ordan, hadi ordan...Sizi gidi siyonizmin uşakları sizi.." Bizim, 50 milyar değil, 150 milyar değil, dünyanın bütün hazinelerini toplayıp önümüze serseniz satılık tek bir karış toprağımız yoktur.. Cennet mekan Abdulhamit Han’ın dediği gibi; “kanla alınan topraklar para ile satılamaz”

"Geçmişi bilmeyen bugünü anlayamaz. Bugünü anlamayan da geleceği inşa edemez. Maalesef Filistin 100 yılı aşkın süredir devam eden bir planın hedefidir. Bu planın adı Büyük İsrail Projesidir.. 5 Aşamalı bir plan ile karşı karşıyayız; Birinci Siyonist Kongresi ile 1897 yılında ilk adımı attılar. Filistin’de bir Yahudi devletinin fikri temelini oluşturdular. ikinci adım Balfour Deklarasyonuydu.. Bu deklarasyon ile İsrail Devleti fikrini siyasi zemine taşıdı. Üçüncü adım 1948 yılında sözde İsrail devletinin Kuruluşu’nu, BM vasıtasıyla uydurma gerekçelerle gerçekleştirdiler. Dördüncü aşamada ise Sovyetlerin 1991 de dağılması ile, BOP adı altında bölgenin yeniden tanziminin haritaları çizilerek somut adımlar atma safhasına girdiler. Trump’ın öncülük ettiği plan ile Filistin’in üzerine son çiviyi çakmaya çalışıyorlar. "
"Sırada ne var? Söyleyeyim: Vaadedilmiş topraklar var! Nil ile Fırat’ın arası var…Diyarbakır var, Mardin var, Urfa var, Gap var, Çukurova var.. Türkiye var Türkiye! Eğer bugün Kudüs’e sahip çıkamazsak yarın İstanbul’u gündeme getirirler. Bugün Filistin’i koruyamazsak Allah korusun yarın Türkiye’nin bütünlüğünü savunmayla karşı karşıya kalırız."

KILIÇDAROĞLU: HER FİRAVUNUN BİR MUSA'SI VARDIR, BİZLER GÜNÜMÜZÜN FİRAVUNLARINA KARŞI HEPİMİZ BİRER MUSA'YIZ

Karamollaoğlu'nun ardından CHP lideri Kılıçdaroğlu konuştu, sözlerine Kudüs'ün tarihini anlatarak başladı: - Bizim ilk kıblemiz Mescid-i Aksa, Kudüs'te bulunmaktadır. 3 semavi din için de önemli olan Kudüs'ün barışın merkezi olması gerekmektedir. Çağımızın Haçlı zihniyetiyle Kudüs Müslümanların ve Filistinlilerin elinden alınmak isteniyor. Trump'ın açıkladığı sözde barış planıyla Kudüs'ün ortasına bomba konmuştur ama o bombanın etkisini gidermek hepimize düşüyor. 

- Kimlik üzerinden, inanç üzerinden, yaşam tarzı üzerinden bizi bölmeye çalışıyorlar. Emperyalizme karşı birleşmek bizim ahdimizdir. 

- Siyasi olarak farklı görünen iki hareketi bir araya getiren bir davadır Kudüs. 

- Erbakan'ı saygıyla ve rahmetle anıyorum.

- Her firavunun bir Musa'sı vardır, bizler günümüzün firavunlarına karşı hepimiz birer Musa'yız. Adalet, hak ve hukuku Filistinli kardeşlerimizle birlikte inadına koruyacak ve savunacağız.

DAVUTOĞLU: KEŞKE HERKES BURADA OLABİLSEYDİ

Kılıçdaroğlu'ndan sonra da Gelecek Partisi lideri Davutoğlu açıklamalarda bulundu: Trump ve Netanyahu sözde barış planını ilan ederken bütün bir insanlığa savaş ilan etmişlerdir. Sizin savaş ilanına karşı barışın merkezi olan Kudüs'ü savunacağız. 

- Kudüs'e sesleniyoruz: İstanbul yanınızdadır ve yanınızda olacaktır. 

 Karamollaoğlu'na teşekkür ediyorum, Erbakan hocamızı saygıyla anıyorum. Allah onun emanetine sahip çıkmayı bize nasip eylesin. 

Filistin'siz Ortadoğu barışı olamaz, olmayacaktır. Filistin'in açık hava hapishanesine döndürülmesine karşı çıkacağız.

- Gün icraat günüdür. Artık ülkedeki kutuplaştırıcı siyaset karşısında ortak ilkelerimiz, ortak idrakimiz için hep beraber omuz omuza vermeyi bilmeliyiz. Keşke herkes burada olabilseydi. Kudüs söz konusu olduğunda omuz omuza vermeye var mıyız? Siyasi parti ünvanlarımızı bir kenera bırakarak "Biz Kudüs sevdalısıyız" demeye var mıyız?

- TC Büyükelçisi derhal Filistin'e gönderilmeli ve ne olursa olsun orayı terk etmemelidir. Ne kriz çıkacaksa çıksın Doğu Kudüs'teki al bayrak asla indirilmemelidir. 

Filistin devletinin ilanı Trump'ın vicdanına ya da merhametine kalamaz. - (Filistin lideri) Mahmud Abbas ve (Hamas lideri) İsmail Heniye, Türkiye'de bir araya getirilmelidir. 

Rusya ile Filistin konusunda da istişari zemin oluşturulmalıdır

 

Yorumlar