SİYASET
01 Tem 2020 14:21 Son Güncelleme: 01 Tem 2020 14:38

Kritik zirvede peş peşe önemli mesajlar

Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin video konferans yöntemiyle bir araya geleceği Astana Zirvesi başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Putin ve Ruhani toplantıda Suriye'deki son durumu değerlendiriyor.

Haberi Dinle

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin katıldığı "Türkiye-Rusya-İran Üçlü Zirvesi" saat 14.00'te başladı.Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani video konferans ile görüşülüyor.

ERDOĞAN'DAN SİYASİ BİRLİK VURGUSU

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Suriye'nin siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün muhafazası, sahada sükunetin tesis edilmesi ve ihtilafa kalıcı çözüm önceliğimizdir." vurgusu yaparak şunları söyledi;

"İran'daki elim kazada hayatını kaybedenler için başsağlığı diliyorum.Salgınla mücadelede dost ve kardeşlerimize de yardımda bulunduk.Vefat sayılarımızı 16'lara kadar indirmeyi başardık.Bu musibetten dünyamızın en kısa zamanda kurtulmasını ümit ediyoruz.

ASTANA ZİRVESİ

Türkiye olarak Suriyeli kardeşlerimizin yanında olduk, kucak açtık.Gerektiğinde fiili müdahalede bulunarak, bölücü emellerin ve insanı dramın önüne geçtik.Astana garantörleri olarak sergileyeceğimiz işbirliği bu ülkenin geleceğini de belirleyici olacaktır.Bugünkü toplantıyı bu ideal yolunda atılmış bir adım olarak görüyor ve katkılarınız için teşekkür ediyorum.

ZİRVE DAHA ÖNCE ERTELENMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani, en son Ankara'daki toplantıda bir araya gelmişti. Geçtiğimiz eylül ayındaki toplantının ardından zirvenin Mart ayı başında Tahran'da yapılması planlanıyordu. Ancak salgın, zirvenin İran'da gerçekleşmesine imkan vermedi. Salgınla mücadele devam ettiği için video konferans seçeneği gündeme geldi.

Yorumlar