GÜNDEM
09 Haz 2021 10:09 Son Güncelleme: 09 Haz 2021 10:10

Kritik görüşme öncesi ABD'den Türkiye eleştirisi: NATO müttefiki gibi davranmıyor

Siyasetin ve ekonominin gündeminde 14 Haziran'da NATO Zirvesi sırasında gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Biden görüşmesi var. Bu görüşme öncesinde ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, "Türkiye’nin bir NATO müttefikinin davranması gerektiği şekilde davranmadığını" söyledi.

Haberi Dinle

Senato Dış İlişkiler Komisyonu’nda Dışişleri Bakanlığı bütçesiyle ilgili oturumda senatörlerin sorularını yanıtlayan Blinken, Türkiye’yle ilgili eleştirilerini dile getirildiği soruya "Türkiye’nin birçok bakımdan bir NATO müttefikinin davranması gerektiği şekilde davranmadığını" şeklinde yanıt verdi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden'ın 14 Haziran'da Brüksel'deki NATO Zirvesi kapsamında gerçekleştirecekleri ikili görüşme hem siyaset hem de ekonomi çevrelerinin gündeminde. 

Amerika'nın Sesi'nde yer alan habere göre Senato Dış İlişkiler Komisyonu’ toplantısında Blinken'a Türkiye’yle ilgili eleştirilerini dile getirdiği bir soru yönelten Demokrat Senatör Robert Menendez, “Şu bana çok şaşırtıcı geliyor; bir NATO müttefikinde bugün daha fazla sayıda gazeteci ve avukat tutuklanmış durumda, bana göre Türkiye, Kıbrıs’ı ve münhasır ekonomik bölgesini tehdit ettiğinde, Libya’ya giderek kimse tarafından tanınmayan ama Yunanistan’ın münhasır ekonomik bölgesine müdahale eden bir ekonomik bölge ilan ettiğinde, Azerbaycan üzerinden Ermenistan’a karşı saldırgan davranışlara karıştığında, Libya’da menfur bir rol oynadığında uluslararası hukuku sürekli ihlal ediyor. O zaman Erdoğan idaresi altındaki Türkiye’ye karşı neler yapıyoruz? Erdoğan idaresi altındaki Türkiye diyorum çünkü bu Türkiye halkıyla ilgili bir şey değil ama kesinlikle lideriyle ilgili” şeklinde soru yöneltti.

"TÜRKİYE İLE ARAMIZDAKİ AYRILIKLAR SIR DEĞİL"

Soruya yanıtında Blinken, bu kaygıları paylaştıklarını ve bu konuları Türkiye’yle doğrudan ele aldıklarını söyledi.

Blinken, “Şundan kesinlikle eminim ki Başkan Biden gelecek hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüştüğünde bu konular gündemin en üst sırasında yer alacak. Az önce sıraladığınız konular dahil Türkiye’yle aramızdaki ayrılıklar sır değil. Birçok bakımdan Türkiye bir NATO müttefikinin davranması gerektiği şekilde davranmıyor. Sadece Rusya’dan S-400 alımı değil, bunun de ötesinde, Doğu Akdeniz’de atılan adımlar derinden rahatsız edici” diye konuştu.

"İNSAN HAKLARI VE GAZETECİLERE MUAMELELER KONUSUNDA CİDDİ ENDİŞELER VAR"

Blinken, "Türkiye’yi Batı’ya çapalanmış şekilde kalmasını ve diğer bazı kritik meselelerde aynı safta olmasını sağlamanın da çıkarlarına olduğunu" vurguladı.

Blinken, "Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin bazı girişimlerinden geri adım atmasından memnuniyet duyduklarını" ifade ederken, Ankara’nın Güney Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesi olarak gördüğü sulardan gemilerini çekmesi ve sondaj faaliyetlerine son vermesini olumlu bulduklarını belirtti.

İnsan hakları ve gazetecilere muameleler konusunda da ciddi endişelerinin olduğunu söyleyen Blinken, “Başkan Biden, tüm bu konuları Cumhurbaşkanı Erdoğan’la doğrudan görüşme fırsatına sahip olacak” dedi.

 

Yorumlar