SAĞLIK
26 Şub 2020 23:59 Son Güncelleme: 27 Şub 2020 00:03

Koronavirüs salgınında bu yöntemle kendinizi test edin

2019 yılının Aralık ayında Çin'in Wuhan şehrinde ortaya çıkan ve hılz dünyaya yayılan korona virüsü can almaya devam ediyor. Peki bu salgından nasıl korunabiliriz, hangi yöntemlerle kendimizi kontrol edebiliriz? İşte uygulaması basit birkaç yöntem…

Haberi Dinle

Yeni tip corona virüsü salgını hızla yayılmaya devam ediyor. Son verilere göre dünya genelinde 81 bini aşkın kişi yakalanmış durumda. Ölü sayısı da 2 bin 769'a yükseldi.

Yeni korona virüs günlerce enfeksiyon belirtisi göstermeyebilir. Bu durumda enfekte olup olmadığını nasıl anlarsınız?

TAYVANLI UZMANDAN TAVSİYE

Ateş ve/veya öksürük şikayeti ile hastaneye gittiğiniz zaman, akciğerler genellikle % 50 fibrozdur ve artık maalesef çok geçtir.

Tayvanlı uzmanlar, her sabah yapabileceğimiz basit bir öz kontrol öneriyorlar. Bunlardan ilki, Derin bir nefes alın ve nefesinizi 10 saniyeden fazla tutun. Öksürme, rahatsızlık, tıkanıklık veya gerginlik vb. olmadan durabilirseniz, akciğerlerinizde fibroz olmadığını ve temelde enfeksiyon olmadığını gösterir. Şüphelendiğiniz veya kritik zamanlarda, her sabah temiz hava bulunan bir ortamda kendi kendine bunu kontrol edin.

 COVİD-19 VAKALARINI TEDAVİ EDEN JAPON DOKTORLAR TARAFINDAN MÜKEMMEL TAVSİYE

Bir diğer yöntem ise herkes ağzının ve boğazının nemli olmasını sağlamalı, asla kuru olmamalıdır. En az 15 dakikada birkaç yudum su için. Böylece  virüs ağzınıza girse bile içme suyu veya diğer sıvılar onları yemek borunuzdan ve mideye yönlendirir. Karın içinde mide asidiniz tüm virüsü öldürecektir. Eğer düzenli olarak yeterince su içmezseniz, virüs nefes borunuza ve oradan da akciğerinizin içine girebilir. Bu çok tehlikelidir.

YAPILMASI GEREKENLER

Virüs salgınından korunma için temizliği de dikkat etmek gerekiyor. Özellikle elleri sabunla en az 20 saniye boyunca bol bol yıkamak lazım. Kalabalık ortamlardan mümkün olduğu sürece uzak durulmalı.

Ayrıca öksürük halinde ağzını tek kullanımlık selpak, peçete türü bir şeyle kapatıp atın.

 

 

Yorumlar