GÜNDEM
20 Tem 2016 10:23 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 02:22

Kayıp askerlerin elinde suikast listesi mi var?

15 Temmuz darbe girişiminde Hava Kuvvetleri Muharebe Arama Kurtarma Timi (MAK) ile Sualtı Taarruz ve Savunma Timi (SAT) komandolarına ulaşılamadığı iddia edildi.

Haberi Dinle

15 Temmuz darbe girişiminde Hava Kuvvetleri Muharebe Arama Kurtarma Timi (MAK) ile Sualtı Taarruz ve Savunma Timi (SAT) komandolarına ulaşılamadığı iddia edildi. Timin elinde "suikast listesi" olduğu iddia edilirken, devletin zirvesinde güvenlik önlemleri artırıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün Milli Güvenlik Kurulu (MGK) ve Bakanlar Kurulu toplantıları düzenlenecek. Hürriyet'ten Nuray Babacan'ın haberine göre, toplantından sonra açıklanması beklenen güvenlik önlemlerinde kayıp timlerin durumunun da öne çıktığı bildirildi.

"KAYDADEĞER SAYI"

Hükümet kaynaklarının ifadesiyle "kayda değer sayıda" SAT ve MAK komandosu kaçak durumunda. Özel olarak yetiştirilen, her doğa ve hava koşuluna dayanaklı bu timlerin ormanlık alanlarda olabileceği bilgisi paylaşılıyor. Darbeci komutanların, devletin karar vericileri başta olmak üzere bazı isimlere suikast düzenleyebileceği ve bu kişilerin elinde suikast listesi olduğu öne sürüldü. CNN Türk Ankara Temsilcisi Hande Fırat, firari özel kuvvet mensubu personel sayısının 10-15 kişi civarında olduğunu söyledi.

GÖRÜŞMEYE DE SINIR

Bu kişilere bilgi aktarma, koruma ve yardım etme olasılığı olanlarla ilgili de uyarılar yapıldığı belirtildi. Özellikle karargâhta ve komutanlıklarda, emniyette, özel harekâtta, MİT’te darbecilerle işbirliği yapan isimlerin ayıklanarak olası saldırılara karşı önlemler alınmaya çalışıldığı ifade ediliyor. Bu kapsamda devlet kademesinde üst düzey yöneticilerin koruma sayısı arttırılırken, seyahatler ve görüşmelere de sınırlama getirildi. Kurumlarda da güvenlik önlemleri sıkılaştırıldı. Başta Meclis olmak üzere binaların giriş çıkışlarına bariyer yerleştirildi.

ETİKETLER
#darbe #cunta #sat #mak
Yorumlar