DÜNYA
19 Eyl 2020 10:58 Son Güncelleme: 19 Eyl 2020 11:09

Katar'dan 26 milyar dolarlık yeni hamle

ABD'de gerçekleştirilen ABD-Katar Askeri İstişare Komisyonu toplantısında, Katar'a 26 milyar dolarlık askeri satış programı ele aldı. Katar'ın, ABD'den AH-64 Apachi helikopterleri ve F-15 uçaklarını satın almasının ardından, 26 milyar dolarlık yeni hamlesi 'körfezde dengeler değişecek' yorumlarına neden oldu.

Haberi Dinle

Açıklamada, "ABD, Katar'ın Amerikan kuvvetlerine ev sahipliği yapma konusundaki istekliliğini memnuniyetle karşıladı ve iki taraf, ülkedeki Amerikan üsleri için yapılması planlanan iyileştirmeleri ele aldı." denildi. 

Katar'a AH-64 Apachi tipi taaruz helikopterlerinin teslim edilmesinin memnuniyetle karşılandığı ifade edilen açıklamada, "İki hükümet, şu anda devam eden 26 milyar dolarlık Dış Askeri Satış Programını da ele aldı." ifadelerine yer verildi. Ayrıca, Katar'a F-15QA tipi savaş uçaklarının da teslimatının tamamlanmasının dört gözle beklendiği kaydedildi.

Katar, iki yıl önce ABD ile F-15 uçakları konusunda anlaşma imzalamış ve ilk uçaklar bu yıl Katar'a gönderilmişti. F-15QA tipi uçaklar, F-15 serisi içerisindeki en gelişmiş uçaklar olarak tanımlanıyor.

 
 
Yorumlar