DÜNYA
02 Eki 2017 01:25 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 09:46

Katalonya'da referandum sonrası ilk açıklama: Bağımsız devlet olma hakkını kazandık!

Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Başkanı Puigdemont, yasa dışı referandumun ardından başkanlık konutunda konuşma yaptı. Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Başkanı Puigdemont, yasa...

Haberi Dinle

Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Başkanı Puigdemont, yasa dışı referandumun ardından başkanlık konutunda konuşma yaptı ve "Bugün Katalonya vatandaşları olarak cumhuriyet yönetiminde kurulan bağımsız bir devlet olma hakkını kazandık. Katalonya, artık bir iç mesele değil, bir Avrupa meselesi" dedi.

İspanya'nın doğusundaki Katalonya Özerk Yönetimi  Hükümetinin Başkanı Carles Puigdemont, yasa dışı bağımsızlık referandumuyla  ilgili, "Bugün Katalonya vatandaşları olarak cumhuriyet yönetiminde kurulan  bağımsız bir devlet olma hakkını kazandık." dedi.

Katalonya Başkanı Puigdemont, İspanya Anayasa Mahkemesi tarafından  yasa dışı ilan edilmesine rağmen düzenlenen bağımsızlık referandumu sonrası  Barselona'daki başkanlık konutunda yaptığı konuşmada, referandumun sonuçlarının  gelecek günlerde Katalonya parlamentosuna sunulacağını belirtti. 

"Tek taraflı bağımsızlık ilanına" atıfta bulunarak referandumdan  "evet" sonucunun çıkması halinde Katalonya parlamentosunda kabul edilen yasalar  gereği adımların atılacağını söyleyen Puigdemont, "Egemenliğimizin bilek güreşini  kazandık." ifadesini kullandı. 

"Katalonya, artık bir iç mesele değil, bir Avrupa meselesi" diyen  Puigdemont, "Avrupa'nın saygısını kazandık. Şu andan itibaren yürümemiz gereken  yolu birlikte, yurtseverlikle ve barışla yapmalıyız. Katalanların arzularına  saygı göstermeye yarayacak diyalog çağrılarına açık olmalıyız." şeklinde konuştu. 

Puigdemont ayrıca İspanya ulusal polisi ve jandarmanın müdahalesinde  844 kişinin yaralandığını ifade ederek "İspanyol Hükümeti, Katalonya ile  ilişkilerinde bugün utanç verici bir sayfa yazdı. Maalesef bu ilk değil."  açıklamasında bulundu. 

Katalonya Özerk Yönetimi Hükümetinin üyelerini yanına alarak konuşan  Puigdemont'un sözleri Barselona'daki Katalonya Meydanı'nı toplanan bağımsızlık  yanlıları tarafından yoğun şekilde alkışlandı.

Yorumlar