YAŞAM
17 Mayıs 2017 12:13 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 11:46

Karnından öyle bir şey çıktı ki!

Uşak'ta bir kadının karnından 4 kilo 585 gram ağırlığında kist çıktı. Uşak Özel Öztan Hastanesi'ne kanama, şiddetli karın ağrısı, karında şişlik ve kasık ağrısı şikayetleriyle...

Haberi Dinle

Uşak Özel Öztan Hastanesi'ne kanama, şiddetli karın ağrısı, karında şişlik ve kasık ağrısı şikayetleriyle başvuran, Kütahya'nın Gediz ilçesinde yaşayan 43 yaşındaki A.A., Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniği'ne yönlendirildi. Yapılan muayenede karın içinde büyük bir kitle saptayan Kadın Doğum Uzmanı ve aynı zamanda CHP Uşak İl Başkanı olan Op. Dr. Ali Karaoba, ağrılar içindeki kadını ameliyata alarak sağlığına kavuşturdu. Hastanın karın içinden 4 kilo 585 gram ağırlığındaki kitle bir saat süren operasyonla çıkartıldı.

Kadınların en az yılda bir defa doktor kontrolünden geçmeleri gerektiğini belirten Op. Dr. Ali Karaoba, "Hastamız 3-4 yıldır şiddetli ağrılar çekmesine rağmen doktora başvurmamış. Ağrılar dayanılmaz hale gelinde müracaatta bulundu. Yaptığım muayenede hastamızın karnında büyük bir kitle tespit ettim. Yapılan tetkiklerde hastamızın karın içinde, göbeğin üzerinden karaciğerin altına doğru uzanan 27 santimetre boyunda bir kitle belirledim. Patolojik incelemelerde iyi huylu olduğu tespit edilen kitleyi almak için uzman ekibimle birlikte yaptığım operasyonda hastamızın karnından 4 kilo 585 gram ağırlığındaki kitleyi çıkardık. Miyom adı verilen bu kitlenin alınması ile hastamız ameliyat sonrasında sağlığına kavuştu. Rahime bağlı olan ve alınan bu tip kitleler genellikle iyi huylu olur. Ancak tedavinin gecikmemesi gerekir. Bu nedenle aşırı kanama ve şiddetli karın ve kasık ağrısı çeken kadınların en az yılda bir doktor kontrolünden geçmeleri sağlıkları açısından önemlidir" dedi.

Yorumlar