GÜNDEM
23 Haz 2022 12:51 Son Güncelleme: 23 Haz 2022 13:00

Karamollaoğlu o verileri paylaşarak eleştirdi: 'Yoksulluğu bitireceklerdi, geniş bir kitleye yaydılar'

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin haftalık basın toplantısında konuşarak "Her 4 kişiden biri işsiz bugün. Türkiye'de 14-25 yaş gurubundaki tam 3 milyon genç, eğitim veya istihdamda yer almıyor. Bu rakamlar yoksulluğu bitireceğiz diyen bir iktidarın yoksulluğu geniş bir kitleye yaydığının ispatıdır.

Haberi Dinle

Karamollaoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"Öncelikle ülkemizin manevi önderlerinden Mahmut Efendi hazretlerinin vefatını büyük bir üzüntüyle öğrendim. Kendisine Cenab-ı Hakk'tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Ayrıca dün Afganistan'da meydana gelen ve binin üzerinde insanın hayatını kaybettiği depremden bahsetmek istiyorum. Hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum.

Tabii ülkemizde yangın tehlikesi özellikle yaz gelince bizi endişelendiriyordu. Ve Marmaris'te başlayan yangın da maalesef hala söndürülemedi. Görevliler elbette söndürmek için çabaya girecekler ama mühim olan sonuç alabilmek. Farklı tedbirlere ihtiyaç var diye düşünüyorum. Tabii bu, bugün halledilecek bir mesele değil. Ama gelecekte daha önemli tedbirlerin alınması gerektiği kanaatindeyim.

HARP OKULU ÖĞRENCİLERİNE TAHLİYE: "YANLIŞTAN DÖNÜLDÜ"

15 Temmuz'da harbiyeli öğrencilerimiz tutuklanmışlar ve ömür boyu hapse mahkum edilmişlerdi. Ne olduysa bir gecede, bu çocuklarımız serbest bırakıldı. O zaman da demiştik, öğrenci plan yapamaz.

Öğrenci, kendisine verilen komuta çerçevesinde hareket etmekle yükümlüdür. Bu çocukları böyle ömür boyu hapse mahkum edip sonra da bırakmak olmaz. İktidarın aklı seçim yaklaştıkça başına geliyor. Bu öğrencilerin 6 yıl yatmasına gerek yoktu. Ama bu yanlıştan dönülmesini olumlu bir adım olarak değerlendiriyorum.

ANKARA'DAKİ YABANCI KAFE OLAYI

Bugün Dünya Mülteci Günü. Maalesef dünyada mülteci sayısı artıyor. Bu konuda söyleyecek çok şey var ama geçtiğimiz hafta 2 Somalili kafe sahiplerine uygulanan tavır, Emniyet'in ve Bakanlığın yaklaşımı anlaşılır değil. Özellikle de hadise sırasında bir milletvekili arkadaşımızın polis tarafından adeta tehdit edilmesini kabul etmemiz mümkün değil. İktidardakiler artık akıllarını başına almalı ve bu meseleye sadece oy açısından yaklaşmamalılar. Bu tavır, daha kötü sonuçlar doğurabilir.

Yılbaşında iktidarın, "Altı ay sonra her şey güllük gülistanlık olacak" açıklamasının süresi doluyor. Ama böyle bir şey olmadı, insanlar gittikçe daha fazla borçlanıyorlar. Millet esnafa, esnaf toptancıya borçlu. Gençler devlete borçlu. MB verilerine göre 2018'de olan hane halkı borcu 2022'de iki misline çıktı.

"İKTİDAR YOKSULLUĞU GENİŞ BİR KİTLEYE YAYDI"

İnsanımız borçlu olmasının yanında aynı zamanda işsiz de kalmış durumda. Resmi rakamlarla gayriresmi rakamlar birbirini tutmuyor. Hani Cumhurbaşkanı'nı memnun etmek için açıklanan resmi rakamlar.

Her 4 kişiden biri işsiz bugün. Türkiye'de 14-25 yaş gurubundaki tam 3 milyon genç, eğitim veya istihdamda yer almıyor. Türkiye'nin yüzde 18'i yeterli beslenemiyor. Bu rakamlar yoksulluğu bitireceğiz diyen bir iktidarın yoksulluğu geniş bir kitleye yaydığının ispatıdır.

TARIM POLİTİKASINA ELEŞTİRİ

Son açıklanan TÜİK verilerinde ise tarımsal girdi fiyatları yüzde 117 artmış bulunuyor. Burada böyle bir problem varken hükümet, bunları çözmek yerine başka ülkeden arazi kiralama peşinde. Allah akıl fikir versin!

Bizim ekilemeyen onca alanımız varken ne peşindeler. İktidar muhalefete sataşacağına, enflasyon sorununu nasıl çözeceğine odaklansın. Çiftçinin alamadığı gübreye destek olsun. Bu iktidar, hiçbir konuyu müzakere etmeye yaklaşmıyor. Çünkü müzakere, farklı fikirleri dinleyerek bir karara varmaktır."

Yorumlar