GÜNDEM
03 Haz 2020 19:30 Son Güncelleme: 03 Haz 2020 19:32

Karamollaoğlu: İktidar, ekonomiyi 2002’de MHP’den devraldığı şekilde MHP ile birlikte devredecek

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, iktidarın ekonomi politikalarını eleştirerek ekonomi alanında bir an önce el atılması gerektiğini ifade etti. Karamollaoğlu, düzenlediği basın toplantısında, DSP-MHP-ANAP koalisyonun iktidarda olduğu dönemdeki 2001 krizini hatırlatarak "Anlaşılan o ki iktidar ekonomiyi 2002’de bugünkü ortağı MHP’den devraldığı şekilde MHP ile birlikte devredecek" ifadelerini kullandı.

Haberi Dinle

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Karamollaoğlu, partisinin eğitim merkezinde, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunduğu haftalık basın toplantısında, hayatını kaybeden eski Refah Partisi Genel Başkanı Ahmet Tekdal için Allah'tan rahmet, ailesine ve camiasına da başsağlığı diledi.

Yeni tip koronavirüs salgınının tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de etkisini kaybettiğini belirten Karamollaoğlu, sağlık çalışanlarının gösterdiği fedakarlık ve gayretle Bilim Kurulunun dikkatli ve özverili kararları sayesinde salgının daha az zararla geçirildiğini aktardı.

Hükümetin, oluşturduğu Bilim Kurulunun kararlarına riayet etmesiyle işi ehline vermenin öneminin ortaya çıktığını ifade eden Karamollaoğlu, bu gibi sıkıntılı dönemleri atlatmanın işlerin ehil kişilerce yapıldığında mümkün olabildiğine dikkati çekti.

- "SANDIKTA OY KULLANMA ESASINA RİAYET EDİLMELİ"

Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nın açılışına, muhalafettin davet edilmemesine tepki gösteren Karamollaoğlu, "Adını değiştirin. 'Demokrasi Adası' demeyin, başka bir ad koyun ama hem demokrasi ve adalete vurgu yapacaksınız hem de demokrasinin olmazsa olmazı muhalefeti yok sayacaksınız. Böyle bir demokrasi olmaz." diye konuştu.

Muhalefetin, demokrasinin temel taşı olduğunu kaydeden Karamollaoğlu, elektronik ortamda oy kullanılmasının önünün açılmasının önemli sakıncaları olduğunu vurguladı. Karamollaoğlu, "Seçim kanununu iktidarda bulunan partilerin manipülasyonuna açık hale getirirseniz, seçim şaibesinden kurtulamazsınız. Sandıkta oy kullanma esasına kesinlikle riayet edilmelidir." ifadelerini kullandı.

Karamollaoğlu, şunları kaydetti: "Bir partiden seçilen milletvekilinin, bir başka partiye gitmesi ahlaken doğru mudur? Prensip olarak bakıldığında bunun üzerinde bir tereddüt doğabilir ama bir parti, o partiden seçilen milletvekilinin beklentilerini karşılamıyor, eğer artık iktidardaki parti kendi vatandaşına vadettiği, programında bulunan konulara yeterince itibar etmiyorsa bir milletvekilinin o partiden ayrılmasından daha tabii bir şey olmaz. Milletvekillerinin iradesine saygı gösterilmeli. Eğer bir milletvekili bu konuda yanlış yapıyorsa sandığa gittiği zaman vatandaştan onun cevabını alır çünkü seçim var. Seçim demokrasinin olmazsa olmazıdır."

Türkiyenin bir numaralı meselesinin işsizlik olduğunu savunan Karamollaoğlu, salgın sonrası normalleşme dönemine ilişkin açıklanan ekonomik tedbir paketlerinin problemi çözmediğini, sadece ertelediğini ileri sürdü.

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının her yıl Türkiye'ye gelip ülke ekonomisine ciddi katkı sağladığını dile getiren Karamollaoğlu, bu kişilerin Türkiye'ye gelirken yaşadığı sorunlara dikkati çekti. Karamollaoğlu, işçi olarak gidenler için gidiş dönüş biletlerinde kolaylık yapılması çağrısında bulundu. 

İKTİDAR, EKONOMİYİ 2002’DE ŞİMDİKİ ORTAĞI MHP’DEN DEVRALDIĞI ŞEKİLDE MHP İLE BİRLİKTE DEVREDECEK 

"İktidar problem çözme özelliğini kaybetmiş gibi gözüküyor. Özellikle ekonomi problemini çözme hassasiyetini kaybetmiş adeta felç olmuş durumda. Ekonomiye çok acil bir şekilde el atması icap ederken hala kredi ve bazı imkanları belli mercilere destek verecek tarzda harekete geçirmeye çalışıyor. Destek paketi diye ortaya atılan hiçbir paketin ülkemizin bugün içinde bulunduğu krizi önlemeyeceği tam tersine milletimizin sırtına bir yük olacağı açık olarak gözüküyor. Bu durum daha fazla böyle sürdürülemez. Anlaşılan o ki iktidar ekonomiyi 2002’de bugünkü ortağı MHP’den devraldığı şekilde MHP ile birlikte devredecek."

- "YAĞMA VE TALANI MEŞRU GÖRMEK

Karamollaoğlu, bir gazetecinin Amerika'da siyahi George Floyd'un polis tarafından öldürülmesi sonucu yaşanan protestolara ilişkin sorusuna verdiği cevapta, Amerika'da yıllardır süregelen ırkçılığın son olayla patlak verdiğini belirterek, yağma ve talanı meşru görmelerinin mümkün olmadığını söyledi.

 

Yorumlar