DÜNYA
13 Eki 2021 18:44 Son Güncelleme: 13 Eki 2021 18:44

"Kaptan Kirk" uzaya çıktı

Star Trek’teki Kaptan Kirk rolüyle hafızalara kazanan aktör William Shatner, Amazon'un kurucusu Jeff Bezos’un uzay şirketi Blue Origin ile uzaya gitti. 90 yaşındaki Shatner, bu uçuş ile tarihe geçti.

Haberi Dinle

Jeff Bezos'un şirketi Blue Origin'in geliştirdiği New Shepard uzay aracının özel bir misafiri var.

O misafir, Star Trek'te efsanevi Kaptan Kirk'ü canlandıran ünlü aktör William Shatner.

KAPTAN KİRK'ÜN UZAY YOLCULUĞU

90 yaşındaki usta oyuncunun uzay yolculuğu akşam saatlerinde başladı. Shatner, Teksas'tan uzaya fırlatıldı.

Shatner’a bugünkü uçuşunda eski NASA mühendisi Chris Boshuizen, klinik araştırma alanında girişimci Glen de Vries ve Blue Origin şirketinin Başkan Yardımcısı ve mühendis Audrey Powers eşlik etti.

TARİHE GEÇTİ

Ünlü aktör William Shatner yaklaşık 10 dakika süren uçuşun ardından uzaya giden en yaşlı kişi unvanının sahibi oldu.

Seyahatte 106 kilometre yüksekliğe çıkan uzay aracı aynı bölgenin yakınındaki çöle paraşütle başarılı iniş gerçekleştirdi

Dün yapılması planlanan uçuş, kuvvetli rüzgarlar nedeniyle bugüne ertelenmişti.

"BU BAŞLANGICIN BİR PARÇASI OLMAK NE KADAR OLAĞANÜSTÜ"

AA'nın haberine göre Blue Origin'in fırlatma öncesi paylaştığı videoda Shatner, "Daha yolun başındayız ama bu başlangıç ne kadar mucizevi. Bu başlangıcın bir parçası olmak ne kadar olağanüstü." sözleriyle duygularını ifade etmişti.

ABD merkezli uzay turizmi ilk defa Virgin Galactic'in sahibi İngiliz İşadamı Richard Branson ve beraberindeki 5 kişi tarafından 11 Temmuz'da gerçekleştirilmiş, 9 gün sonra Jeff Bezos da kendi şirketine ait kapsülle kısa bir uzay gezintisi yapmıştı.

Elon Musk'ın sahibi olduğu SpaceX de geçen ay gerçekleştirdiği özel seferle uzay turizmine katılan 3'üncü kuruluş olmuştu.

Yorumlar