EMLAK
22 Haz 2017 09:30 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 07:48

Kanal İstanbul'un hafriyatıyla ada yapılacak!

Bakan Ahmet Arslan, Kanal İstanbul projesinden çıkacak hafriyatla yeşillendirme çalışmaları ve ada yapılacağını açıkladı. İstanbul'da büyük yatırımlarla hayata geçmesi planlanan...

Haberi Dinle

İstanbul'da büyük yatırımlarla hayata geçmesi planlanan Kanal İstanbul'un hafriyatıyla yeşil alan ve ada yapılması planlanıyor.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan,'' Kanal İstanbul'dan 1.7 milyar metreküp hafriyat çıkacak, bunun bir kısmını 3. Havalimanı'nın yanındaki kömür ocaklarından kaynaklı bataklıkların doldurulup yeşillendirmede kullanacağız ama yine de çok ciddi bir malzeme kalıyor, o malzemeyi de değerlendireceğiz. Daha önce adalar yapacağız demiştik, onların işletmesi ve en verimli şekilde değerlendirilmesi de dahil ciddi bir çalışmadan bahsediyoruz. Nihai istişare yapıldıktan sonra açıklayıp yola koyulacağız" şeklinde konuştu.

3 KATLI TÜNELİN SONDAJ ÇALIMASI YIL SONUNDA TAMAM
Ulaştırma Bakanı Arslan, Yap-İşlet-Devret Modeli ile yaptıkları çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Bakan Arslan, Ovit Tüneli'ni önümüzdeki yıl bitireceklerini, Türkiye'nin en uzun tüneli olan 14,5 kilometrelik Zigana Tüneli'nde gelecek yıl 'ışık göründü' töreni yapılacağını, bir sonraki sene de bitireceklerini bildirdi. Arslan, 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli'nin sondaj çalışmalarının bu yıl sonunda tamamlanmasının planlandığını söyledi. Tünelin yapım ihalesine ilişkin çalışmaları bu yıl sonuna kadar bitirecek.

İZMİR ALAÇATI HAVALİMANI'NDA SON AŞAMA
Bakan Arslan, Devlet Hava Meydanları İşletmesi ile Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü'nce havacılık sektöründe 1.3 milyar lira yatırım yapacaklarını söyledi. Arslan, Karaman, Yozgat ve Bayburt ile Gümüşhane'ye hizmet edecek yeni havalimanlarının yapımı için ihale sürecini başlattıklarını, İzmir Alaçatı Havalimanı çalışmalarında son aşamaya geldiklerini ifade etti

Yorumlar