YAŞAM
21 Kas 2020 11:49 Son Güncelleme: 21 Kas 2020 11:58

Kadınlar daha çok kitap okuyor

Koronavirüs salgınının tek olumlu etkisinin insanları okumaya yöneltmesine sebep olduğu açıklandı. Mart ayı ile başlayan salgın süreci ve salgına karşı alınan sokağa çıkma yasakları kitaba yönelime sebep oldu. Kitap satışlarında artış yaşanırken en çok kitap alanların ise kadınlar olduğu belirtildi.

Haberi Dinle

Virüs tedbirleri dâhilinde uygulanan sokağa çıkma sınırlaması, insanları kitaba yöneltti. Marttan bu yana süren salgın, satışları patlattı.

10 farklı ilde kitabevi işletmeciliği yapan Kocaeli Kitapçılar ve Yayıncılar Birliği Başkanı Mustafa Anayurtlu, vatandaşların mağazalara gidemediği için internetten kitap aldığını, bunun da satışları yüzde 70 arttırdığını söyledi.

EN ÇOK KADINLAR KİTAP ALIYOR

Anayurtlu, “İnsanlar bu süreçte kitaplara yolculuk yaptı. Kitapları keşfettikçe de diğer kitaplara merak sardı. Okuma oranı pandemide artmış oldu. Kitap basım oranları düştü; ama sektör olarak dünyada altıncıyız. Şu anda ülkemizde satılan kitapların yüzde 70’ini kadınlar alıyor, erkeler ise yüzde 30’da. 25-30 yaş ise en çok kitap alan yaş grubu” şeklinde konuştu.

Yorumlar