YAŞAM
28 Kas 2020 13:14 Son Güncelleme: 28 Kas 2020 13:15

Kaçan muhabbet kuşu için ilan verdi: Bulana 500 lira ödül!

Esenyurt'ta yaşayan Hümeyra Güngör, evden kaçan muhabbet kuşunu bulmak için ilan verdi: 500 lira ödül koydum. Ama kesinlikle benim için kuşumun değeri bu değil, bunu arttırabilirim de. Yeter ki kuşuma kavuşayım.

Haberi Dinle

İstanbul'da yaşayan Hümeyra Güngör 1,5 yıl önce 'Bıdık'adını verdiği yeşil renkli dişi bir muhabbet kuşunun sahibi oldu. Koronavirüs salgını nedeniyle aylarca Esenyurt'taki evinden çalışan ve bu süreçte 'Bıdık' ile daha fazla vakit geçiren Güngör'ün hayatı, kuşun evden kaçmasıyla değişti. 

SOKAK SOKAK İLAN ASTI

Güngör, Bıdık'ı bulmak için önce internet sitelerine ilan verdi. Hiçbir sonuç alamayan Güngör, ardından yaşadığı ilçenin birçok noktasına ilan astı.  

Güngör, kuşun günün 17-18 saatini kafes dışında geçirdiğini, bu nedenle kanatlarının oldukça açık olduğunu söyledi.

"HIRÇIN, NAZLIYDI..."

Pandemi sürecini de birlikte geçirdiklerini belirten Güngör, "Kahvaltımızı birlikte yapardık. Benim sözlerimi anlardı, kendi bir şey istediğinde anlatmaya çalışırdı. Güzel bir diyaloğumuz vardı. Hırçın, nazlıydı, istemediği bir şeyi asla yaptıramazdım. Kafesi hiç sevmezdi" dedi.

Evinin pencerelerinde sineklik olduğunu, dairesinin kapısı açılsa dahi kuşun sadece kimin gelip gittiğine baktığını, dışarı çıkmaya dahi teşebbüs etmediğini anlatan Güngör, Bıdık'ın balkon kapısının açık olduğu sırada kaçtığını söyledi.   

"ONA İHANET EDER GİBİ..."

Güngör, Bıdık'ın kaybolmasından sonra çok üzüldüğünü beliterek "Önce ne hissedeceğimi bilemedim. Sadece kalbime ağrı girdi. Balkona kafesini koydum, belki gelir diye. Kafes günlerce orda durdu, içeri koyamadım. Havalar soğuyunca ağlaya ağlaya kafesi içeri aldım ona ihanet eder gibi...

Gece kabuslarla uyanıyorum. Hiçbir şey yiyemiyorum. Özellikle benimle çok severek yediği şeyleri ben artık yiyemiyorum. Aradan vakit geçti ancak özlemi dinmiyor, daha da artıyor" diye konuştu.

"BEN ONU KESİNLİKLE TANIRIM"

Bıdık'ın kaçmasından 3-4 gün sonra evinin bulunduğu ilçenin birçok noktasına ilan astığını ifade eden Güngör, ancak şu ana kadar bir netice alamadığını söyledi.

Güngör "Pet shopları da arıyorum biri yakalar getirir diye. Beni arayan kişilere gittiğimde farklı kuşlar olduklarını anlıyorum. Kuşumun özellikle çok sevdiği bir video vardı, kendisi gelip onu açmamı isterdi, bir şekilde anlatırdı. Onu açıyorum. Telefonumun kabını çok sever. O şekilde gelebileceğini düşünüyorum. En önemli özelliği bir tehlike sezdiğinde yanına yaklaşıldığı zaman hırlaması. Ben onu kesinlikle tanırım. Bakışlarından bile tanırım" diye konuştu.  

"500 LİRA ÖDÜL KOYDUM"

İlanları ilk astığında arayanlar olsa da sonradan kuşunu bulana ödül vermeye karar verdiğini söyleyen Güngör "En başta ödül aklıma gelmedi. İnternet sitelerinde bakınca, ödül konulan hayvanlar gördüm. 'Evet' dedim bu da bir sebep olabilir. 500 lira ödül koydum. Ama kesinlikle benim için kuşumun değeri bu değil, bunu arttırabilirim de. Yeter ki kuşuma kavuşayım" ifadelerini kullandı.

Kaynak : AA

Yorumlar