DÜNYA
17 Haz 2021 16:30 Son Güncelleme: 17 Haz 2021 16:31

Japonya'da aşı pasaportu dönemi başlıyor

Japonya, vatandaşlarına yurt dışına çıkacakları zaman aşı pasaportu vereceğini açıkladı. Verilecek olan aşı belgesinin temmuz ayında uygulamaya konması planlanıyor

Haberi Dinle

Japonya Hükümet Sözcüsü Katsunobu Kato, vatandaşlarının yabancı ülke seyahatlerinde ihtiyaç duymaları halinde aşı pasaportlarını hükümetten temin edebileceklerini söyledi.

TEMMUZDA BAŞLAMASI PLANLANIYOR
Verilecek olan aşı belgesinin temmuz ayında uygulamaya konması planlanıyor. Belgenin ücretsiz şekilde temin edileceğini belirten Kato, ileriki dönemlerde ihtiyaç duyulması halinde dijital olarak sağlanılması yönünde de görüşebileceklerini ifade etti.

Japonya 23 Temmuz'da başlaması planlanan Olimpiyat Oyunları öncesinde ülkedeki aşılanmayı hızlandırarak şimdiye kadar 27 milyon 700 bin doz aşıyı vatandaşlarına uyguladı. Bahar aylarında nispeten yavaş olan ülkedeki aşılama oranı haziran ayıyla birlikte hız kazandı. Japonya Olimpiyat oyunları öncesinde nüfusunun yarısını aşılamayı hedefliyor.

Olimpiyat oyunları çerçevesinde Japonya'nın temmuz ayının ortasında turistlere yönelik kısıtlamayı kaldırması bekleniyor.

Yorumlar