KÜLTÜR - SANAT
19 Eki 2021 15:04 Son Güncelleme: 19 Eki 2021 15:05

İzmir'deki buluntu 8 bin yıl öncesine ışık tuttu

İzmir Yeşilova ve Yassıtepe höyüklerinde devam eden arkeolojik kazı çalışmalarında balık figürü şeklinde yapılmış alet bulundu. Yeşilova Höyüğü Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Derin, Batı Anadolu'da, Ege Bölgesi'nde bu alete benzer bir örneği daha önce görmediklerini kaydetti. Derin, "Üzerinde balık pullarını temizlerken oluşan izleri görebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

Haberi Dinle

İzmir'de Yeşilova ve Yassıtepe höyüklerinde arkeolojik kazı çalışmaları sürüyor. Kentin 8 bin yıllık tarihine ışık tutan çalışmalarda dikkat çeken bir buluntu ortaya çıktı. Yeşilova Höyüğü Kazı Heyeti Başkanı Doç. Dr. Zafer Derin, 15 santimetre boyunda kemikten balık figürü şeklinde yapılmış alete rastladıklarını söyledi.

Bu aletin balık pulu temizliğinde kullanıldığını düşündüklerini kaydeden Derin, üzerine balığın pulları ve kuyruğu gibi detayların işlenmiş olduğunu ifade etti.

'PULLARI TEMİZLERKEN OLUŞAN İZLERİ GÖREBİLİYORUZ'

Doç. Dr. Zafer Derin, Batı Anadolu'da, Ege Bölgesi'nde buna benzer bir örneği görmediklerini aktararak, "8 bin yıl öncesindeki ilk Egelilere ve İzmirlilere ait günlük bir alet. O dönemin insanları balık temizlemek için çeşitli aletler kullanmıştı. Biz de o döneme ait böyle bir alet bulduk. Balık temizlemek için kullanılan, kemikten yapılmış ve balık şeklinde bir spatula bu. Üzerinde balık pullarını temizlerken oluşan izleri görebiliyoruz” dedi.

Yorumlar