GÜNDEM
04 Mayıs 2021 20:51 Son Güncelleme: 04 Mayıs 2021 20:51

İYİ Parti'den Bahçeli'nin yeni anayasa önerisine: Peşinen 'ret' diyoruz

İYİ Parti Grup Başkanvekili Türkkan, MHP lideri Bahçeli'nin '100 Maddelik Yeni Anayasa' önerisini değerlendirdi. Türkkan, "Bu ucube sisteme, teokratik ve diktatöryel sisteme destek verebilecek yeni bir anayasa hazırlama peşindeler. Bunun için bu teklife başından 'ret' diyoruz" dedi.

Haberi Dinle

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkkan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bugün parti genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında açıkladığı '100 Maddelik Yeni Anayasa' önerisini değerlendirdi.

'PEŞİNEN 'RET' DİYORUZ'

Yeni anayasa çalışmalarını gündem değiştirme çabaları olarak değerlendiren Türkkan, Bahçeli'nin çağrısına peşinen 'ret' dediklerini belirterek şu sözleri kaydetti:

"Türkiye'de insanlar hastalıktan telef olmuş, hastanelerde ölüyor, aşı bulamıyor. İnsanlar açlıktan intihar ediyor. İşsizlik gençlerde yüzde 26'ya çıkmış. Dış politikada Türkiye şamar oğlanına dönmüş. ABD Başkanı bu kadar yıldır düzgün yönetilen sözde Ermeni soykırımını tanıdığını ifade etmiş. Siz bunlardan bahsetmeden sadece kamuoyunun gündemini değiştirmek için ortağınızın, ağababanızın bile haberi olmayan bir anayasa taslak metni hazırlıyorsunuz. Biz bu ucube sisteme payanda olabilecek her türlü anayasa teklifine karşıyız. 

'BU UCUBE SİSTEME DESTEK VERECEK'

Böyle gündemi işgal edecek, sadece gerçek gündemi karartacak saçma sapan tekliflerin Türkiye'de bir karşılığı olmaz. Anayasayı delik deşik ettiler yeni anayasa yapsanız ne olur? Bundan sonra hakkınızda soruşturma yürütecek olan Yüce Divan görevi yapacak Anayasa Mahkemesini itibarsız hale getiriyorsunuz. Türkiye'de mevcut Anayasa uygulanıyor mu? Mevcut Anayasa'da hangi maddeler Türkiye'nin iyi yönetilmesinin önünde engel? Bu ucube sisteme, teokratik ve diktatöryel sisteme destek verebilecek yeni bir anayasa hazırlama peşindeler. Bunu için bu teklife başından 'ret' diyoruz."

Kaynak : AA

Yorumlar