21 Kas 2023 10:41 Son Güncelleme: 21 Kas 2023 10:43

İtalya'da Dünyanın en eski bankası satılıyor

İtalya, kurtarılan Monte dei Paschi di Siena'nın yüzde 25'ini satarak 920 milyon euroya (1 milyar dolar) satarak, dünyanın en eski bankasını başarısız ilk girişimden iki yıl sonra yeniden özelleştirme planlarında iletti.

İtalya'da Dünyanın en eski bankası satılıyor
Haberi Dinle

Satış, İtalya'da borsada işlem gören en büyük beşinci bankası için daha kalıcı bir çözüm arayışında zaman kazandırdı. 

Güçlü talep nedeniyle İtalya, başlangıçta yüzde 20 olarak belirlenen arz büyüklüğünü artırdı. Talep nedeniyle satışta iskanto, Montepaschi hisselerinin Pazartesi günkü kapanış fiyatı olan 3,07 euroya kıyasla yüzde 4,9'da kaldı. İtalya, söz konusu iskanto oranını yüzde 6 olarak öngörmüştü. 

Yükselen faiz oranlarının İtalyan bankalarının karlarını rekor seviyelere çıkarmasıyla birlikte bankanın net gelirinin bu yıl 1,1 milyar euroyu aşması bekleniyor. 

Satış, BofA Securities, Jefferies ve UBS Europe tarafından hızlandırılmış talep yöntemiyle gerçekleştirildi. 

İşlemin bir parçası olarak Roma, küresel koordinatörünün onayı olmadan 90 gün boyunca piyasada daha fazla hisse satmamayı taahhüt etti 

ROMA'NIN BANKADAKİ YÜZDE 64'LÜK HİSSESİ DE SATILACAK 

İtalya'nın kurtarma paketi sırasında Avrupa Birliği rekabet otoriteleriyle mutabık kaldığı taahhütler, Roma'nın bankadaki yüzde 64'lük hissesinin tamamını satmasını gerektiriyor. 

Pazartesi günkü işlem tamamlandığında, İtalya'nın bankadaki hisse oranı yüzde 39'a düşecek. 

Satış, İtalya hükümeti için önemli bir başarı olarak görülüyor. Uzmanlara göre, bu hükümetin, bankacılık sisteminin sağlamlığını sağlamaya ve Avrupa Birliği'nin rekabet kurallarına uymaya yönelik çabalarını yansıtıyor. 

ETİKETLER
#italya #banka #Siena
Yorumlar