GÜNDEM
29 Mayıs 2022 15:00 Son Güncelleme: 29 Mayıs 2022 15:00

İsveç'te Uygur Türklerinden Çin'e protesto!

İsveç'in başkenti Stockholm'de parlamento binası önünde, Çin'in Uygur Türklerine yönelik politikalarına karşı protesto gösterisi düzenlendi. İsveçli bir kadının, konuşmaları bir süre dinledikten sonra gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

Haberi Dinle

İsveç Uygur Maarif Derneği tarafından organize edilen gösteride, Çin'in Uygur Türklerine yönelik baskılarının son bulması istendi.

İsveç Uygur Maarif Derneği Ekonomi Başkan Vekili Abdullah Kökyar, yaptığı açıklamada, önceden dile getirdikleri Çin'in Uygur Türkeri'ne yönelik "baskı ve soykırım politikasının" belgelendiğini söyledi.

“BİZİM SAVUNDUĞUMUZ GERÇEKLER ORTAYA ÇIKTI”

Geçen hafta dünyanın birçok ülkesinde önemli basın kuruluşlarının bunları yayımladığını anlatan Kökyar, "Uygur Türklerine yönelik soykırım politikaları, Çin polisinin bilgisayarlarının hacklenmesi sonucu ele geçirildi ve bizim savunduğumuz gerçekler ortaya çıktı." ifadelerini kullandı.

Yayımlanan haberde delil niteliğinde binlerce fotoğraf bulunduğunu kaydeden Kökyar, "Basına gönderilen 2018 yılının ilk 7 aylık dönemine ait belgelerde, 5 binden fazla Müslüman Uygur Türkü'nün zorla götürüldüğü toplama kamplarında işkenceye tabi tutulduğu ortaya çıkıyor. Bu belgelerden sonra tüm uluslararası kuruluşları göreve davet ediyoruz." diye konuştu.

Protesto alanından geçen İsveçli bir kadının, konuşmaları bir süre dinledikten sonra gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

 

Kaynak : AA

Yorumlar