EKONOMİ
23 Mar 2020 09:24 Son Güncelleme: 23 Mar 2020 09:24

İşte piyasada son durum

Corona virüsü 21. yüzyılın en büyük ekonomik krizlerinden birine yol açarken piyasalar ekonomik yardım paketlerinin etkilerini izliyor. Dolar/TL haftaya 6.50 seviyesinin üstünde başladı.

Haberi Dinle

Piyasalar corona virüsü salgını ve bu salgının etkilere karşı alınan önlemlerin etkilerini izliyor. Dolar/TL güne 6,56 seviyesinden başlarken, euro/TL 7,04’ten açıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, corona virüsünden bugün 9 kişinin daha hayatını kaybettiğini belirterek “Bugüne kadar toplam 20.345 test yapıldı, 1.236 tanı kondu, hepsi yaşlı 30 hastamızı kaybettik” dedi. THY 5 nokta hariç tüm dış hat seferlerini 27 Mart’ta durduruyor. Onur Air da uçuşlarını durdurmuştu.

Dünya genelinde corona virüsü vakası sayısı dün itibariyle 336 bine ulaştı. Bu virüsün yol açtığı hastalıklardan yaşamlarını yitirenlerin sayısı ile 14 bin 641’e yükseldi. Çin’de 39 yeni corona virüsü vakası tespit edildi, tamamı yurt dışından dönen kişiler.

G-20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları, dönem başkanı Suudi Arabistan’ın çağrısı ile bugün telekonferans aracılığı ile olağanüstü bir toplantı gerçekleştirecekler.

Uluslararası Para Fonu’nun (IMF) Strateji, Politika ve İnceleme Bölümü Direktörü Martin Mühleisen, küresel ekonominin corona virüsünden oldukça vahim etkileneceği, ancak pandeminin yayılma döneminin uzun sürecek olması ve istihdam oranlarının yüksekliği sayesinde ilk şoku savuşturacağı öngörüsünde bulundu

JAPONYA’DA HAFİF TOPARLANMA SİNYALİ

Öte yandan Asya piyasalarına bakıldığında Japon Nikkei endeksinin Japon Merkez Bankası’nın destek adımlarının da etkisiyle yüzde 2.2 yükseldiği görüldü. S&P 500 vadeli işlemlerdeki kaybı yüzde 5’i buldu. Vadeli işlemlerde EUROSTOXX 50’deki kayıp yüzde 5.9’a ulaştı.

Yorumlar