KÜLTÜR - SANAT
15 Eyl 2020 21:24 Son Güncelleme: 15 Eyl 2020 21:26

İstanbul’da açık havada tiyatro yasağı kalktı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık ve İçişleri Bakanlıklarıyla yaptığı görüşmenin ardından İstanbul Valiliği’nin 14 Eylül’de başlattığı açık havada etkinlik yasağının kalktığını duyurdu. Bakanlığın duyurusuna göre, konserler hala yasak ancak İstanbullular açık ve kapalı mekanlarda, tiyatro, opera ve bale izleyebilecek.

Haberi Dinle

İstanbul Valiliği’nin 14 Eylül’den itibaren ‘açık alanlarda yapılacak konser, gösteri, festival gibi etkinliklere’ getirdiği yasak kalktı. Yasağın kalktığı Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından açıklandı. Bakanlık, kamuoyuna yaptığı duyuruda ‘İçişleri ve Sağlık Bakanlıklarımızla ile yaptığımız değerlendirmeler neticesinde açık ve kapalı mekanlarda sahnelenecek tüm tiyatro gösterimleri ile opera bale temsilleri, Bakanlığımızca 23.06.2020 tarihinde yayımlanan ‘Kültür ve Sanat Tesislerinde Kontrollü Normalleşme Süreci Genelgesi’ndeki kurallara uyulmak koşulu ile İl Hıfzıssıhha Kurullarınca alınan kararların kapsamı dışına alınmıştır” ifadelerini kullandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığının açıklamasıyla özellikle pandemi nedeniyle zor günler geçiren bağımsız tiyatroculardan büyük tepki gören yasak, tiyatrolar için kalkmış oldu. Açıklama, kapalı mekanlarda da Bakanlığın genelgesine uyulmak kaydı ile tiyatro, opera ve bale etkinliklerinin gerçekleştirilmesinde bir sakınca olmadığını ortaya koydu. Bakanlık, konser etkinliklerine yönelik bir açıklama yapmadı.

 

Kaynak: Karar

 
 
 
 
 
 
 
Yorumlar