DÜNYA
14 Mayıs 2022 17:03 Son Güncelleme: 14 Mayıs 2022 17:06

İsrailli bakan: “Ebu Akile’nin cenaze törenine saldırı ahlaki bir felaket”

İsrail polisinin uyguladığı şiddet nedeniyle Ebu Akile'nin tabutunun düşme tehlikesi yaşaması, tepkilere neden olmuştu. İsrail Bölgesel İş Birliği Bakanı İsavi Feric bu olayı "ahlaki bir felaket" olarak nitelendirdi.

Haberi Dinle

Feric, "Gazeteci Şirin Ebu Akile'nin cenazesindeki bazı polis memurlarının davranışı ahlaki bir felaketti ve İsrail'in imajını zedeledi" dedi.

Katar merkezli Al Jazeera televizyonunun deneyimli saha muhabiri Şirin Ebu Akile (51), İsrail güçlerinin Cenin Mülteci Kampı'na düzenlediği baskını takip ettiği sırada, İsrail askerlerinin açtığı ateşle başından vurulmuştu.

İsrail güçleri, Akile'nin cenaze töreninin yapılacağı kiliseye doğru götürmek için omuzlarında çıkarmaya çalışanlara kauçuk kaplı mermi, ses bombası ve coplarla müdahale etmişti.

Yediot Ahronot gazetesinin haberine göre, İsrail'in sol partilerinden Meretz milletvekili ve kabinede bakanlık yapan Feric, Holon kentinde katıldığı bir kültürel etkinlikte yaptığı konuşmada, İsrail polisinin Ebu Akile'nin cenazesine katılanlara saldırmasını değerlendirdi.

Feric, "Gazeteci Şirin Ebu Akile'nin cenazesindeki bazı polis memurlarının davranışı ahlaki bir felaketti ve İsrail'in imajını zedeledi" ifadelerini kullandı.

"Polisin Filistin bayraklarından korkmasını anlayamıyorum. Filistin bayrağı yasaları ihlal etmiyor" diyen Feric, "Filistinli bakanlarla oturduğumda, müzakere masasında İsrail ve Filistin bayrakları var" değerlendirmesinde bulundu.

 

 

 

Kaynak : AA

Yorumlar