DÜNYA
11 Mayıs 2021 18:21 Son Güncelleme: 11 Mayıs 2021 18:24

İsrail'in Filistin'e saldırılarını eleştirdi, görevinden ayrılmak zorunda kaldı

Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Berlin Teşkilatı Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) üyesi Ayten Erdil, İsrail’in Filistinlilere karşı giriştiği saldırıları ‘terör’ olarak nitelediği için görevinden oldu.

Haberi Dinle

Almanya'da Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Berlin Teşkilatı Yönetim Kurulu üyesi Ayten Erdil, sosyal medya sitesi Facebook'taki hesabından yaptığı paylaşımda, İsrail’in saldırılarını insanlık suçu olarak değerlendirdi ve "Bu terörün savunulacak hiçbir yönü yoktur" ifadelerini kullandı. Paylaşımı üzerine Erdil'e partisinden ve sosyal medya kullanıcılarından tepki geldi.

PAYLAŞIMI SONRASI BASKIYA UĞRADI

Paylaşımı üzerine Erdil'e, partisinden ve sosyal medya kullanıcılarından baskı yapıldı ve istifası istendi. Ayten Erdil'in söz konusu paylaşımını sildiği ve telefonlarını kapatarak kimseyle görüşmek istemediği öğrenildi.

"KENDİSİYLE KONUŞTUK GÖREVİNİ BIRAKTI"

Hristiyan Demokrat Birlik Partisi Berlin Teşkilatı, Ayten Erdil’in paylaşımını Twitter'dan eleştirerek, "Bu yaklaşımı kesinlikle paylaşmıyoruz, CDU’nun politikasıyla bağdaşmaz. Biz onunla konuştuk, yönetim kurulundaki görevini bıraktı" açıklamasını yaptı.

Yorumlar