DÜNYA
14 Mayıs 2022 20:37 Son Güncelleme: 14 Mayıs 2022 20:43

İsrail'den 'cenazeye saldırıya' soruşturma: Bu olaydan ders çıkaracağız

İşgalci İsrail güçleri, öldürdükleri Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile'nin cenaze törenine saldırıda bulunmuştu. İsrail, dünyada büyük tepkilere neden olan olaya karışan polislere soruşturma açtığını duyurdu. Yapılan açıklamada, "İsrail, polis memurlarını destekliyor, ancak yaşanan bu olaydan dersler de çıkarılacak." denildi.

Haberi Dinle

Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile, geçtiğimiz Çarşamba günü Batı Şeria’da İsrail güçleri tarafından ateş açılması sonucu hayatını kaybetmiş, dün de düzenlenen cenaze töreninde İsrail güçleri bu kez gazetecinin cenaze konvoyuna saldırmıştı.

CENAZEYE SALDIRAN POLİSLERE SORUŞTURMA

İsrail, bugün İsrail güçleri tarafından öldürülen gazetecinin cenazesine saldıran ve Kudüs’teki tören sırasında tabutu düşürmelerine neden olan polisler hakkında soruşturma açılacağını açıkladı.

"DERS ÇIKARACAĞIZ"

Yapılan açıklamada, "İsrail, polis memurlarını destekliyor, ancak yaşanan bu olaydan dersler de çıkarılacak. İsrail polisi, yüzlerce isyancı töreni sabote etmeye ve polise zarar vermeye çalıştıkları için güç kullanmak zorunda kaldı" denildi.

ABD DE KINAMIŞTI

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, aynı zamanda ABD vatandaşı olan Akile'nin cenaze konvoyuna izinsiz giren İsrail polisinin görüntülerinden rahatsız olduğunu dile getirerek, "Her aile, sevdiklerini onurlu ve engelsiz bir şekilde uğurlamayı hak eder" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak : İHA

Yorumlar