DÜNYA
18 Nis 2021 21:13 Son Güncelleme: 18 Nis 2021 21:18

İsrail ile Yunanistan arasında 1,6 milyar dolarlık savunma anlaşması

İsrail ile Yunanistan, taraflar arasında savunma sektöründe yapılan en büyük anlaşmaya imza attı. Tel Aviv, 1,65 milyar dolarlık anlaşmanın iki ülkenin siyasi ve ekonomik iş birliğini güçlendirmesini umuyor.

Haberi Dinle

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz yaptığı yazılı açıklamayla anlaşmayı duyurarak, "Bu iş birliği anlaşması, İsrail ile Yunanistan savunma kuruluşları arasındaki güçlü ve uzun süredir devam eden ilişkilere dayanmaktadır." ifadelerini kullandı.

Euronews'teki habere göre söz konusu anlaşma kapsamında İsrailli savunma sanayi şirketi Elbit Systems, Yunanistan Hava Kuvvetleri için uçuş okulu kuracak ve eğitim merkezini 22 yıl boyunca işletecek.

Savunma anlaşması ayrıca, İsrail'in Yunanistan'a 10 M-346 eğitim uçağı satması, Elbit Systems'in T-6 Efroni uçaklarının bakımı ve simülatörlerine destek sağlaması gibi maddeleri içeriyor.

Yunanistan'ın onayladığı 22 yıllık anlaşmanın, iki ülke arasında bugüne kadar imzalanan en büyük savunma tedarik anlaşması olduğu kaydedildi.

Anlaşmaya imzalar, Birleşik Arap Emirlikleri, Yunanistan, Güney Kıbrıs ve İsrail dışişleri bakanlarının cuma günü Kıbrıs'ta katıldığı zirvenin ardından atıldı.

Yorumlar