DÜNYA
22 Tem 2017 23:53 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 09:40

İsrail askerleri bir Filistinliyi öldürdü

İsrail askerlerinin Kudüs'ün ayrım duvarının arkasında kalan Ezeriye Mahallesi'nde bir Filistinliyi öldürdüğü bildirildi. Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada...

Haberi Dinle

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Ezeriye'de  İsrail askerlerinin müdahalesine karşı koyarken göğsünden yaralanan Filistinlinin  Ramallah'ta kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtildi. 

Açıklamada hayatını kaybeden Filistinlinin kimliğine dair bilgi  verilmedi. 

İsrail polisi, 14 Temmuz Cuma günü Mescid-i Aksa'da silahlı saldırıda  bulunduğunu iddia ettiği 3 Filistinliyi öldürmüş, olayda yaralanan 2 İsrail  polisinin ise kaldırıldıkları hastanede öldüğünü açıklamıştı. Olayın ardından  Mescid-i Aksa'yı ibadete kapatan İsrail güçleri, Harem-i Şerif'in iki kapısını  pazar günü açmış, ancak kapılara metal arama dedektörleri yerleştirmişti.

 İsrail, Mescid-i Aksa'nın kapılarına kurduğu metal dedektörler  vasıtasıyla Aksa Vakfı tarafından kontrol edilen Harem-i Şerif'te egemenlik  sağlamak istiyor.

 Filistin halkı, metal dedektörlerin güvenlik gerekçesiyle değil, Aksa  üzerinde hakimiyet kurma amaçlı olduğunu düşünüyor.

 İsrail'in, Aksa'yı yönetme hakkını resmi olarak tanıdığı Aksa Vakfına  danışmadan attığı bu tek taraflı adımın kabulü halinde bunu daha ileri adımların  takip edeceğini belirten Filistinliler, böylece Aksa'nın zamansal ve mekansal  olarak bölünüp Yahudilere tahsisinden ve ellerinden alınmasından endişe  ediyor. 

Bu dedektörlerin kaldırılmasını isteyen Filistinliler, Kudüs'ün birçok  mahallesinde İsrail polisiyle çatışıyor. 

İsrail'den Mescid-i Aksa kapısındaki Müslümanlara saldırıİsrail'den Mescid-i Aksa kapısındaki Müslümanlara saldırı
Yorumlar