GÜNDEM
03 Ağu 2021 17:14 Son Güncelleme: 03 Ağu 2021 17:18

İspanya'nın gönderdiği yangın söndürme uçakları Türkiye'ye geldi

İspanya'dan Türkiye'deki yangınlara müdahale etmek için havalanan uçaklar Muğla'nın Dalaman Havalimanı'na iniş yaptı. İspanyol acil durum ekibi uçuş planını yaparak ilk rotasını Köyceğiz olarak belirledi.

Haberi Dinle

İspanya'nın Türkiye'deki orman yangınlarıyla mücadeleye destek için gönderdiği 2 yangın söndürme uçağı Muğla'da faaliyetlerine başlayacak.

İspanya'nın Ankara Büyükelçiliği, Twitter'dan, Türkiye'deki yangınlarla mücadeleye destek için yola çıkan iki CL 415 yangın söndürme uçağının Dalaman'a vardığını duyurdu.

ACİL DURUM EKİBİ UÇUŞ PLANLARINI HAZIRLADI

İspanya'nın Ankara Büyükelçiliğinden yapılan açıklamaya göre, yangın söndürme çalışmalarına destek vermek için İspanya'dan Türkiye'ye gelen 8 pilot ve 25 Askeri Acil Durum Birimi üyesi, uçakların hemen kalkışı için uçuş planlarını hazırladı. İspanyol ekip, Türk yetkililerle durum değerlendirmesi yaptıktan sonra uçaklar kısa süre içinde ilk görevlerine başlayacak.

UÇAKLARIN İLK ROTASI KÖYCEĞİZ

Yangın söndürme uçaklarının, ilk olarak su alacakları Köyceğiz Gölü'nün kuzeyindeki Yayla yakınlarına gitmesi, bu bölgedeki yangına müdahalenin ardından diğer bölgelere de geçmesi öngörülüyor.

Orman yangınlarıyla mücadele konusunda İspanya, Hava Kuvvetlerine ait iki CL 415 yangın söndürme uçağı ve bir C-295 nakliye uçağının yanı sıra Askeri Acil Durum Biriminin bir ekibinin tamamını, yangın söndürme çalışmalarına destek vermek üzere Türkiye'ye gönderme kararını açıklamıştı. İspanyol personeli getiren nakliye uçağı, dün gece Dalaman'a ulaşmıştı.

THK'NIN KULLANILAMAYAN YANGIN SÖNDÜRME UÇAKLARINA BENZİYOR

İspanya'dan Türkiye'ye gelerek yangına müdahale etmeye hazırlanan uçakların Türk Hava Kurumu'nun hangarında 'kapasitesi yok ve uçuş yapamaz' denilerek bekleyen uçaklarına benzemesi dikkatlerden kaçmadı.

Türkiye 5 yıl önce İsrail’de çıkan yangına müdahale etmek üzere Türk Hava Kurumuna ait 3 adet CL-215 Amfibik yangın söndürme uçağını İsrail'e göndermişti.

Kaynak : AA

Yorumlar