İSLAM
22 Ağu 2020 01:31 Son Güncelleme: 22 Ağu 2020 01:41

İslam hukuku dersi sınavında ‘pes’ dedirten soru

İslam hukuku dersi sınavında İstanbul Sözleşmesiyle ilgili sorulan bir soru görenlerin tepkisi çekti. Sorunun seçenekleri arasında yer alan TBMM’deki tüm vekillerin "müctehid" olarak görülmesi değerlerimizin nasıl bir erozyona uğratıldığını bir kez daha gözler önüne serdi.

Haberi Dinle

İslam hukuku dersi sına girenler karşılaştıkları soru karşısında büyük şaşkınlık yaşadılar.

Kitapçığın 14. sorusu olarak “Son zamanlarda toplumda tartışma konusu olan ‘İstanbul Sözleşmesi’nin TBMM’inden ittifakla kabul edilmiş olmasını icma’ olarak değerlendirme konusunda aşağıdakilerden hangisi doğru değildir?” şeklinde bir soru soruldu. Seçenekler arasında yer alan “Onaylayanlar Hz. Peygamberin ümmeti ve müçtehit oldukları icma’dır” seçeneği yer aldı. 

Mecliste’teki tüm vekillerin "müctehid" ilan edilmesi ise bir çok kişinin tepkisini çekti.

Olayın sosyal medyaya yansıması sonucu bir çok kişi “Meclis’te amentüyü bilmeyen hatta mezhebi sulandıran vekiller "müctehid" makamına eriştirilmiş haberimiz yok” şeklinde tepkisini dile getirdi. 

Ayrıca İslam hukukuna göre hazırlanmayan ve Türk aile yapısına büyük zararlar veren İstanbul Sözleşmesi’nin Şer'i delillerle meşrulaştırma çabası da bir başka olgu olarak ortaya çıktı.

MÜCTEHİD NEDİR?

Müctehid Arapça bir terimdir. İslam dininde, bir konu hakkında var olan delilleri inceleyerek hüküm çıkartan din adamlarına verilen isimdir. Müctehidlerin yaptıkları işe ise dinde ictihâd denmekte.

 

 

 

 

 

Yorumlar