DÜNYA
25 Eyl 2017 09:01 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 12:09

İran'dan flaş K.Irak açıklaması!

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Bağdat yönetiminin referanduma karşı atacağı tüm adımlara destek olacağını yineledi. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile Irak Kürt...

Haberi Dinle

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin, Irak Başbakanı Haydar el-İbadi ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) anayasaya aykırı sözde bağımsızlık referandumunu görüştüğü bildirildi.

Ruhani, bölgesel ve uluslararası tepkilere rağmen IKBY'nin bugün yapmayı planladığı referanduma karşı olduklarını yineledi.

IRAK'IN HER TÜRLÜ ADIMINA DESTEK

Söz konusu referandumun gerçekleşmesinin "Irak'ın birliğinin yanı sıra bölgenin güven ve istikrarı için tehdit oluşturacağına" dikkati çeken Ruhani, "Tahran'ın, Irak'ın birliğini korumak için Bağdat'ın atacağı her türlü adımı destekleyeceğini" kaydetti.

REFERANDUM ANAYASAYA AYKIRI

İbadi ise hükümetin, Irak'ın bütün topraklarını terör çetelerinden kurtarmak için çaba sarf ettiğine vurgu yaparak, "Hükümetimiz, Irak'ın birliği ve vatandaşların barış içerisinde yaşamasını tehdit eden tek taraflı ve anayasaya aykırı olarak gerçekleştirilmesi planlanan referandumu reddediyor ve sonuçlarını da tanımıyor." ifadesini kullandı.

İbadi, ülkenin toprak bütünlüğü ve vatandaşların güvenliği için birtakım adımlar attıklarına işaret etti.

Yorumlar