16 °c

İran-Irak sınırındaki depremde ölü sayısı arttı

Geçtiğimiz gün Irak Süleymaniye'nin güneydoğusundaki Halepçe'de meydan gelen 7.3'lük depremde hayatını kaybedenlerin sayısı 530 olarak açıklandı.

İran-Irak sınırındaki depremde ölü sayısı arttı

Irak-İran sınırında Pazar gecesi meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki depremde hayatlarını kaybeden insanların sayısı artmaya devam ediyor. Son verilere göre depremde ölenlerin sayısı 530’a çıktı.

Mehr İngilizce’ye göre, İran’ın Kirmanşah bölgesinde büyük bir zarara yol açan yıkıcı depremin sonucunda ölenlerin sayısı 530’a yükselirken yaralanların sayısı 7 bin 460’i buldu. Bu arada, ölenlerin sayısının daha da artmasından korkuluyor.

Öte yandan, Rudaw İngilizce’ye göre, ABD Jeolojik Kurumu (USGS), Irak-İran sınırında 12 Kasım'da yaşanan depremi bu yılın en ölümcül yer sarsıntısı olarak niteledi. Eylül ayında Meksika'nın başkentinde meydana gelen depremde ise 369 kişi hayatını kaybetmişti.

Bu arada USGS sitesinde 12 Kasım depreminin olduğu bölgede daha önce gerçekleşen diğer depremlere dikkat çekerken Pazar depreminin 400 kilometre kuzeydoğusunda Haziran 1990’da kaydedilen 7.4 depremin 50 bine kadar kişinin ölümüne ve 60 bin kişinin yaralanmasına neden olduğunu anımsattı.

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
HABERE İLK YORUMU SİZ YAPIN

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.