TEKNOLOJİ
06 Ağu 2020 11:05 Son Güncelleme: 06 Ağu 2020 11:06

Instagram, TikTok benzeri Reels'ı tanıttı

TikTok'un ABD'de yasaklanma ihtimali tartışılırken Instagram, Çin menşeli uygulamanın bir benzerini Reels ismiyle kullanıma sundu. 15 saniyelik klipler çekilebilen ve müzik eklenebilen uygulama, TikTok'a erişimin engellendiği Hindistan da dahil olmak üzere 50 ülkede piyasaya sürüldü. 1 milyardan fazla üyesi Instagram'a da entegre olan uygulamanın, Facebook tarafından çıkarılan ancak başarısız olarak geçen ay kaldırılan Lasso'nun aksine bu kez başarılı olabileceği belirtiliyor.

Haberi Dinle

Sosyal medya devi Facebook'un bünyesinde bulunan Instagram, platforma entegre ettiği yeni özelliği ile gündemde.

Geçtiğimiz günlerde test edilmeye başlanan 'Reels' isimli uygulama dün gece kullanıcıların beğenisine sunuldu.

TIKTOK'A BENZİYOR

Reels ile tıpkı TikTok'ta olduğu gibi kullanıcılar ses, efekt ve yeni yaratıcı araçlar kullanarak 15 saniyelik videolar çekebilecek ve bu videoları düzenleyebilecek. 

Reels videoları gönderi veya Story olarak paylaşılabilecek, ayrıca herkese açık hesaplar videolarının Keşfet sekmesindeki Reels’a ayrılmış bölümde görülmesini sağlayabilecek.

"SATIN ALAMIYORSAN KOPYALA"

Çin merkezli TikTok'a rakip olarak geliştirilen özellik akıllara Facebook'un kusucusu Mark Zuckerberg'in "Satın alamıyorsan kopyala" sözünü getirdi.

Instagram geçtiğimiz yıllarda Snapchat ile hayatımıza giren ‘stories’ (hikayeler) isimli 24 saat sonra otomatik olarak silinen paylaşım özelliğini platforma entegre etmişti.

Yorumlar