TEKNOLOJİ
09 Kas 2019 13:36 Son Güncelleme: 09 Kas 2019 13:38

Instagram beğeni özelliği kaldırılıyor!

Popüler fotoğraf ve video paylaşım uygulaması Instagram, beğenileri gizlemeye hazırlanıyor. Daha önce beğeni sayılarını gizlemek için çalışmalara başladıklarını duyuran Instagram, önümüzdeki günlerde pilot bölge olarak seçilen ülkelerde Instagram beğenilerine kilit vuracak.

Haberi Dinle

Instagram beğenme özelliği birçoğumuzun günlük hayatında en çok kullandığı Instagram özelliklerinden biri. Instagram’da gezinirken güzel bir fotoğraf gördüğümüzde ya da güzel bir içerik gördüğümüzde parmaklarımız hemen ekrana iki kere tıklamaya ya da kalp tuşuna basmaya gidiyor. Kendi paylaşımlarımıza gelen beğenilerin sayısı da kimi zaman ‘’en çok beğeniyi ben almalıyım’’ yarışına dönüşüyor. Uzmanlara göre beğeni yarışı da gençleri olumsuz etkiliyor. Bu yarışın farkında olan Instagram, çok yakın bir dönemde Instagram beğenilerini gizleyeceğini duyurmuştu. Instagram’ın yaptığı son açıklamaya göre ‘o çok yakın dönem’ geldi çattı bile.

INSTAGRAM BEĞENİLERİ ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA GİZLENİYOR

Instagram, yaptığı son açıklama ile önümüzdeki hafta Instagram beğenilerini kaldıracağını duyurdu. Yeni güncelleme ile kaldırılacak beğeniler ile paylaşılan herhangi bir gönderinin beğeni sayısı sadece paylaşımı yapan kişiye gösterilecek. Gönderi sahibi dışındaki kişiler ise her ne olursa olsun o gönderinin ne kadar beğeni aldığın ve o gönderiyi kimlerin beğendiğini göremeyecek.

 

INSTAGRAM BEĞENİ GİZLEME ÖZELLİĞİ 7 ÜLKEDE TEST EDİLECEK

Instagram’ın beğeni gizleme özelliği her ülkede aynı anda devreye girmeyecek tabii ki. Platform, şu anda Kanada, İtalya, İrlanda, Japonya, Brezilya, Avustralya ve Yeni Zelanda gibi 7 farklı ülkedeki bazı Instagram kullanıcılarından beğeni özelliğini kaldırmış durumda. Instagram bu 7 ülkeden olumlu geribildirimler alırsa, test ağını genişletecek ve beğeni gizlemesini Amerika Birleşik Devletleri’nde test etmeye başlayacak. Bu sürecin nihai sonucu olarak ise Instagram beğenileri ülkemizde dahil olmak üzere tüm dünyada kaldırılacak.

FACEBOOK DA DUYURDU

Öte yandan Instagram’ın halihazırda sahibi olan Facebook da beğenileri gizlemek için girişimlerde bulundu. Instagram ile aynı sebeplerden ötürü beğenileri kaldırmak isteyen Facebook ise test süreci için Avustralya’yı seçti ve Avustralyalı Facebook kullanıcılarının beğenilerini gizlemeye başladı. Popüler sosyal medya mecralarının bu yeni furyası, daha da büyüyecek gibi. Bu durum, onurlu ve gururlu stalker’ları bir hayli üzecek.

Yorumlar