DÜNYA
23 Tem 2019 14:07 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 14:54

İngiltere'nin yeni başbakanı Boris Johnson oldu

İngiktere'de Muhafazakar Parti'nin yeni başbakanı Boris Johnson oldu. Johnson bu sonuçla birlikte İngiltere'nin yeni başbakanı da olmuş oldu.

İngiltere'nin yeni başbakanı Boris Johnson oldu
Haberi Dinle

İngiltere'de Muhafazakar Parti liderliği için başlayan mücadelede son ikiye kalan Boris Johnson ve Jeremy Hunt arasında kıyasıyabir yarış yaşandı. 

Parti üyelerinin posta yoluyla oy kullandığı seçim sona erdi. Yaklaşık bir aydır devam eden oylamanın sonucu bugün ilan edıldi.

Parti üyelerinin posta yoluyla katıldığı oylamada, Johnson 92 bin 153 oy alırken, rakibi mevcut Dışişleri Bakanı Jeremy Hunt 46 bin 656 oyda kaldı.

İngiltere eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson ülkenin yeni başbakanı oldu. 

JOHNSON'DAN İLK AÇIKLAMA 

Boris Johnson, sonuçların açıklanmasının ardından yaptığı konuşmada, "Brexit'i gerçekleştirme, ülkeyi birleştirme, Jeremy Corbyn'i (İşçi Partisi lideri) yenme zamanı" dedi. 

Avrupa'daki müttefiklerle "dostluk" ve "demokratik öz yönetim" gibi iki eşit arzunun bir araya getirildiği kritik bir anın yaşandığını belirten Johnson, bu ikisinin "uzlaştırılamaz" olduğu yönündeki değerlendirmelerin gerçeği yansıtmadığını savundu. Johnson, konuşmasını, "Kampanya bitti, şimdi çalışma zamanı" ifadeleriyle bitirdi.

MAY'DEN KOLTUĞU DEVRALACAK 

Muhafazakar Parti liderliğine seçilen Boris Johnson başbakanlık görevini yarın Theresa May'den devralacak.

Johnson'ın başbakan olmasıyla kabinedeki birçok bakanın istifa etmesi bekleniyor.

İngiltere'nin yeni Başbakanı Boris Johnson, ülkeyi anlaşmalı veya anlaşmasız olarak 31 Ekim’de AB üyeliğinden çıkarmayı hedeflediğini açıklamıştı. 

BORIS JOHNSON KİMDİR? 

İngiltere'nin yeni başbakanı Boris Johnson 2016'daki referandum sürecinden beri Brexit'in sarsılmaz bir destekçisi. Kampanyalarda ön safta yer aldı. Gaflarıyla, tartışmalı sözleriyle gündemden hiç düşmen Boris Johnson "İngiltere'nin Trump'ı" olarak da nitelendiriliyor.

Ateşli bir Brexit taraftarı olarak "ayrılık" için her şeyi yapmaya hazir olduğunu açıklayan İngiltere'nin yeni Başbakanı Boris Johnson, "Size ne yapacağımızı söyleyeyim. Çok şey yapacağız. İlki ve en önemlisi ise 31 Ekim'de Brexit'i halletmemiz gerekiyor" dedi. 

Johnson kimilerine göre "güvenilmez" ve "yalancı" kimilerine göre Brexit sürecini en iyi idare edebilecek isim. Gaflarıyla, tartışmalı sözleriyle gündemden hiç düşmüyor. Yırmı yıla yaklaşan siyasi kariyerinin en büyük rüyasını yaşayan Boris Johnson İngiltere'nin en prestijli adreslerinden 10 Numara'nın yeni sakini oldu. 

HAYATA GAZETECİ OLARAK ATILDI 

1964'te New York'ta doğan Boris Johnson kız kardeşine "Dünyanın Kralı" olmak istediğini söyleyen bir çocuktu. İngiltere'nin prestijli koleji Eton'da, ardından da Oxford Üniversitesi'nde eğitim gördü. Rotasını gazeteciliğe çeviren Johnson ilk adımını İngiliz Times gazetesine attı.

Ancak o gazetedeki görevine yalan alıntı yaptığı için son verildi. Boris Johnson özellikle Daily Telegraph gazetesindeki yazılarıyla ses getirdi. Gazetenin Brüksel temsilciliğini de yaptı.

Yorumlar