DÜNYA
05 Tem 2020 15:17 Son Güncelleme: 05 Tem 2020 15:18

İngilizlerden ortalığı karıştıracak korona iddiası

Korona virüsün ortaya çıktığı ülke olan Çin ile ilgili ortaya atılan bir iddia ortalığı karıştırdı. İngiliz basınında çıkan iddialara göre Çinli bilim insanları korona virüsü 7 yıl önce kullanılmayan bir madende keşfetti. Söz konusu habere göre madende virüsü keşfeden 6 bilim insanı hastalanırken, 2 kişi ise hayatını kaybetti.

Haberi Dinle

Korona virüsü salgınının ortaya çıktığı Çin ile ilgili tartışma yaratan bir iddia İngiltere’den geldi. İngiltere’nin çok okunan gazetelerinden Sunday Times, korona virüsünün 7 yıl önce Çin’de kullanılmayan bir madende keşfedildiğini öne sürdü.

Gazete, bilim insanlarının korona virüsünü uzun süredir kullanılmayan bir madende keşfettiğini ve elde edilen bulguların da Wuhan’daki bir laboratuvara gönderildiğini yazdı. Çinli yetkililerin bu konuda bir açıklama yapmadığını vurgulayan gazete, “Yapılan incelemeler korona virüsünün 7 yıl önce yarasa ve sıçanların olduğu bir madende keşfedildiğini gösteriyor. Bilim insanları bunu bulduktan sonra uzun süre sessiz kaldı” yorumunu yaptı.

6 KİŞİ HASTALANMIŞ

Korona virüsü numunelerinin Çin’in güneybatısındaki bir bakır madeninde bulunduğu belirtilirken, “2012’de madende çalışan 6 adam yüksek ateş, öksürük ve zatürre semptomlarıyla çıktı. Bunlardan ne yazık ki ikisi yaşamını yitirdi. Bunlardan dördünde korona virüsü antikoru tespit edilirken yaşamını yitirenlere test yapılamadı” ifadesi kullanıldı.

Wuhan’daki enstitünün dünyadaki en büyük laboratuvarlardan biri olduğu belirtilirken Sunday Times, Çin’in farklı bölgelerinden yüzlerce korona virüsü numunesinin toplanıp buraya getirildiğini yazdı. Wuhan Enstitüsü, bu araştırmaların askıya alındığını çünkü o dönemde bu hastalığın SARS kadar yaygın olmadığını açıkladı.

TARTIŞMAYI TRUMP BAŞLATMIŞTI

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçen aylarda korona virüsünde bilgi sakladıkları ve virüsün yayılmasına sebep oldukları için Çin’i suçlamasının ardından Dünya Sağlık Örgütü, Çin’e bir bilim ekibi göndermeye karar vermişti.

Trump’ın ABD’si ile Çin karşı karşıya gelmiş ve Dünya Sağlık Örgütü üzerinden çok sert atışma yaşanmıştı.

 

Yorumlar