23 °c

İngiliz temyiz mahkemesinden Suudi Arabistan'a şok

İngiltere’de Temyiz Mahkemesi, ​‘Silah Satışına Karşı Kampanya’ adlı sivil toplum kuruluşunun başvurusunu karara bağladı. Mahkeme İngiltere'nin Suudi Arabistan'a yaptığı silah satışının yasalara aykırı olduğuna hükmetti.

İngiliz temyiz mahkemesinden Suudi Arabistan'a şok
20/06/2019 14:01 - Güncelleme : 20/06/2019 14:09

‘Silah Satışına Karşı Kampanya’ adlı sivil toplum örgütü tarafından yapılan başvuruyu değerlendiren Temyiz Mahkemesi, İngiltere'nin Suudi Arabistan'a silah satışının yasalara aykırı olduğu yönünde karar verdi.

'AKIL VE YASA DIŞI'

Mahkeme, Uluslararası Ticaret Bakanlığının uluslararası insani hukukun çiğnenip çiğnenmediğine bakmaksızın Suudi Arabistan'a silah satışına izin vermesini ‘akıl ve yasa dışı’ olarak nitelendirdi.

'BÜTÜN İZİNLERİN ASKIYA ALINMASI BEKLENİYOR'

Kararın ardından İngiltere'nin Suudi Arabistan'a Yemen'de kullanmak üzere silah satışına yönelik verdiği bütün izinlerin askıya alınması bekleniyor.

2015'TEN BU YANA 4.7 MİLYAR STERLİNLİK SATIŞ YAPILDI

İngiltere'nin Yemen'e bombardımanın başladığı tarih olan Mart 2015'ten bu yana Suudi Arabistan'a 4.7 milyar sterlinin üzerinde silah satışı yaptığı tahmin ediliyor.

İngiltere'de Theresa May'in istifasından sonra öne çıkan başbakan adaylarından olan eski Dışişleri Bakanı Boris Johnson'ın da 2016'da Yemen'e düzenlenen ve çok sayıda sivilin hayatını kaybettiği hava saldırısının ardından Suudi Arabistan'a bomba satılmasına izin verdiği ortaya çıkmıştı.

YORUM YAZIN

adınız ve soyadınız ile yorum yapabilirsiniz
HABERE İLK YORUMU SİZ YAPIN

Son gelişmelerden anlık haberdar olabilirsiniz.
istiklal.com.tr bildirim ile, web sitesine girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.