GÜNDEM
09 Kas 2019 15:39 Son Güncelleme: 09 Kas 2019 15:41

İmamoğlu Berlin’de Almanya lideri Merkel’le sohbet etti

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu, Berlin Duvarı'nın yıkılışının 30'uncu yıldönümü vesilesiyle düzenlenen törenlere katılmak üzere Almanya'nın başkenti Berlin'e gitti. İmamoğlu, tören sırasında Almanya Başbakanı Angela Merkel'le sohbet etti.

Haberi Dinle

Şansölye Merkel’in kendisini kutladığını belirten İmamoğlu, Twitter’dan paylaştığı mesajda şu ifadelere yer verdi:

“Merkel'in tebriğini demokrasi sınavını başarıyla geçen şehrimiz adına aldım. Kendisine 16 milyon İstanbullunun selamını ilettim ve İstanbul'a davet ettim.”

Berlin Duvarı’nın yıkışının 30’uncu yıldönümü vesilesiyle düzenlenen törende, Merkel’in de aralarında bulunduğu yetkililer, Bernauer Sokağı’nda bulunan anıta çiçek bıraktı.

İBB Başkanı İmamoğlu da anma konuşmalarının ardından duvara çiçek bıraktı. Daha sonra “Vişegrad Anıtı” olarak bilinen şapele giden heyet, burada Berlin Duvarı'nda hayatını kaybedenler için dua etti.

“DÜNYAYA İLHAM KAYNAĞI OLDUK”

Konuşmasında, 31 Mart ve 23 Haziran seçim süreçlerine değinen, kampanya sürecinde kullandığı kucaklayıcı dilden asla vazgeçmeyeceğini dile getiren İmamoğlu, “Bu süreçte demokrasiye verilmek istenen zararı hep birlikte önledik. Dünyaya ilham kaynağı olduk” dedi.

Yorumlar