GÜNDEM
03 Kas 2016 13:34 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 07:38

İlker Başbuğ: 'Zerresi ortada kalmazdı'

Genelkurmay Eski Başkanı Başbuğ, Meclis Araştırma Komisyonu'nda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Haberi Dinle

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, TBMM bünyesinde kurulan 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonuna bilgi veriyor.

TBMM bünyesinde kurulan 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'u dinliyor.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Türkiye'nin 15 Temmuz gecesi, bir felaketin eşiğinden döndüğünü belirterek, "Eğer onlar başarılı olsaydı, bugün Türkiye Cumhuriyeti'nin anayasada yer alan temel niteliklerinden, ne demokrasi ne laik devlet sistemi ne hukuk devletinin zerresi ortada kalmazdı. Yaşanan olay, ciddi, vahim ve kapsamlıdır." dedi.

Başbuğ, 15 Temmuz darbe girişiminin başarılı olmamasının en büyük nedeninin, TSK komuta kademesinin darbe girişimine karşı durması, darbe girişimine direnmesi olduğunu söyledi.

İlker Başbuğ, "2002-2010 dönemide MİT'ten bize bir tek rapor gelmedi" derken, "MİT raporu olmadan kimse TSK'dan atılmadı" ifadelerini kullandı.

İlker Başbuğ, "2009'da döneminde MİT Müsteşarı gayriresmi rapor verdi. Raporda Fetullahçı polislerin isimleri vardı. Benim dönemimde bu polislerle ilgili bir şey yapılmadı"

BAŞBAKANLIK YETKİLİLERİ BİLGİ VERİYOR

TBMM bünyesinde kurulan 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonuna Başbakanlıkça brifing verildi.

TBMM bünyesinde kurulan 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonuna Başbakanlıkça hazırlanan brifing verildi. Müsteşar Yardımcıları Ergin Ergün, Özer Kurtoğlu, Güvenlik İşleri Müdürü Bilal Durdalı, Komisyon üyelerine bilgilendirme yaptı.

Yorumlar