GÜNDEM
17 Haz 2019 14:31 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 09:35

İlk milli savaş uçağı Paris'te göz doldurdu

Türkiye'nin ilk yerli savaş uçağı projesinde sona gelinirken uçağın birebir modeli Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen fuarda sergilendi. Milli Muharebe Uçağı'nın F-16'ların yerini alması bekleniyor.

İlk milli savaş uçağı Paris'te göz doldurdu
Haberi Dinle

Türkiye'nin ilk yerli savaş uçağı projesinde sona gelinirken uçağın bire bir modeli Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen fuarda sergilendi. Milli Muharebe Uçağı'nın F-16'ların yerini alması bekleniyor.

Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen airshow’da Türkiye’nin ilk milli muharip uçağı da sergilendi. 

UÇAK ANA HATLARIYLA İLK KEZ GÖRÜNDÜ


Milli muharebe uçağının bire bir ölçülerdeki modeli sergide yer alırken, uçağın motor yerleşimi, dahili silah yuvalarının yerleri, kokpit konseptleri de ana hatlarıyla görülebiliyor.

Savaş uçağı projesi ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki F-16'ların yerini alacak modern savaş uçakları üretilmesi hedefleniyor.

Proje kapsamında ilk etapta 6 geliştirme prototipi üretilecek. Jet motorlarının da Türkiye'de üretilmesi planlanıyor. Projeyle 400 adetlik uçak siparişine ulaşılması öngörülüyor.

Milli muharebe uçağının yanı sıra Türk Savunma Sanayisi’nin yerli ve milli imkanlarla geliştirdiği, TÜBİTAK Savunma Sanayi Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü, Roketsan ve Aselsan gibi kuruluşların imzasını taşıyan mühimmat ve sistemler de Paris Airshow'da sergileniyor.

Yorumlar