GÜNDEM
26 Eyl 2020 01:14 Son Güncelleme: 26 Eyl 2020 01:35

İlahiyat fakültelerinde sapkın İslam tarihi okutuluyor!

Prof. Dr. Ahmet Şimşirligil ilahiyat fakültelerinde Peygamber Efendimizin şemaili için kullanılan Hamidullah'ın 'İslam Peygamberi' adlı kitaptaki sapkın ifadeleri gözler önüne serdi. Şimşirligil ; "Hiçbir ilahiyat fakültemizde Ahmet Cevdet Paşa'nın Kısas-ı Enbiya kitabı okutulmaz, ama Peygamber Efendimizin hayatını anlatırken Hamidullah'ın İslam Peygamberi kitabından okuturlar." ifadelerini kullandı.

Haberi Dinle

Profesör Doktor Ahmet Şimşirligil, Türkiye'deki ilahiyat fakültelerindeki büyük sapkınlıklardan bir tanesine dikkat çekti.

Şimşirligil ilahiyat fakültelerinde Peygamber Efendimizin şemailini Ahmet Cevdet Paşa'nın Kısas-ı Enbiya kitabı yerine, Hamidullah'ın İslam Peygamberi adlı kitabından okutularak işlendiğini söyledi.

Hamidullah'ın İslam Peygamberi adlı kitabında Peygamber Efendimizin şemaili için kullandığı ifadeler İslam dünyasında büyük tepki çekiyor. Hamidullah kitabında; Hz. Peygamberi tasvir ederken, "kaşları burnunun ucuna kadar, ayakları düz taban, alnı geniş, başı büyük" gibi çirkince ifadeler kullanıyor.

Prof. Şimşirligil; "Hz. Peygamberi haşa hilkat garibesi gibi" anlatmasına rağmen, Ahmet Cevdet Paşa'nın temiz ve duru anlatımlı Kısas-ı Enbiya kitabı yerine tercih edilmesinin bir an önce durdurlmasını ve bu yanlıştan vazgeçilmesini istediğini belirtiyor.

 

Yorumlar