21 Kas 2023 17:31 Son Güncelleme: 21 Kas 2023 17:31

İkiye bölünen gemiden kurtulan personel o anları anlattı: 12 metre dalga vardı, kimse yardıma gelemedi

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde fırtına nedeniyle ikiye bölünen gemiden tahliye edilen personellerden Azerbaycanlı Ümit Hasanov yaşadığı korku dolu anları anlattı. Hayatta kaldıkları için şanslı olduklarını dile getiren Hasanov, "Çok güçlü rüzgar vardı, ben böyle dalga görmedim. 12 metre dalga vardı denizde. SOS sinyali verdim, yakındaki gemiler duydu, hiçbiri yardıma gelemedi" diye konuştu.

İkiye bölünen gemiden kurtulan personel o anları anlattı: 12 metre dalga vardı, kimse yardıma gelemedi
Haberi Dinle

Zonguldak Ereğli Limanı'nda demirleyen Kamerun bayraklı kuru yük gemisi 19 Kasım'da yurt genelinde etkili olan şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle ikiye bölündü. Kıyıya sürüklenen geminin parçası limanın beton duvarına çarparak amfi tiyatroya zarar verdi. Gemideki 13 personel tahliye edilerek Ereğli Öğretmenevine yerleştirildi.

13.jpg

Gemiden tahliye edilen personellerden Ümit Hasanov o anlatı anlattı. Geminin fırtına nedeniyle ortadan bölünerek sürüklenmeye başladığını söyleyen Hasanov, hayatta kaldıkları için şanslı olduklarını dile getirdi.

12.jpg

'HİÇ KİMSE ORADA YARDIM EDEMEZDİ'

Gemi devrilseydi suyun içinde kalıp oradan çıkamayacaklarını anlatan Hasanov, "Hemen dalış elbiselerini giydik. Köprü üstüne çıkarak Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenliğe SOS sinyali verdim. Hiç kimse orada yardım edemezdi, mümkün olan bir şey değildi. Çok zor durumlarda kaldık, kurtulduk" diye konuştu.

11.jpg

'BEN BÖYLE DALGA GÖRMEDİM'

Fırtına sırasında yardım istemek için video çektiğinin hatırlatılması üzerine Hasanov, şunları kaydetti:

"Kaza geliyorum demez. Şanslıyız da kurtulduk. Sağız, şükür Allah'a. Açıkta batan geminin sadece anonsunu duyduk. Gemi ortadan kırıldı, diğer taraf koptu gitti. Nereye gitti bilmiyoruz. Çok güçlü rüzgar vardı, ben böyle dalga görmedim. 12 metre dalga vardı denizde. Vardiyadaydım.

10.jpg

Dümendeydik, gemi ortadan kırıldı. Batıp gidersek bulsunlar bizi diye videoyu çektim. SOS sinyali verdim, yakındaki gemiler duydu, hiçbiri yardıma gelemedi. Çok büyük rüzgar, dalga vardı. Olmadı. Sonra da dalış elbisemi giydim, adamlara yardım ettim"

Yorumlar