DÜNYA
22 Mayıs 2020 13:08 Son Güncelleme: 22 Mayıs 2020 13:09

İkinci dalga paniği: Vali, hükümeti uyardı

Japonya'da 5 bin 133 koronavirüs vakasıyla en kritik bölge olarak öne çıkan ve OHAL'in devam ettiği Tokyo'da Vali Yuriko Koike, merkezi hükümete ikinci dalga uyarısı yaptı.

Haberi Dinle

Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ilan edilen olağanüstü halin (OHAL) başkent Tokyo'da devam ettiği Japonya'da Tokyo Valisi Yuriko Koike, aynı zamanda koronavirüs ile mücadeleden sorumlu bakan olan Japonya Ekonomi Bakanı Yasutoshi Nishimura ile bir araya geldi.

HÜKÜMETE İKİNCİ DALGA UYARISI

Hükümetin Tokyo hakkındaki OHAL kararının pazartesi değerlendirileceğine dair açıklamasının ardından gerçekleşen görüşmede Koike'nin, merkezi hükümete olası ikinci dalga uyarısı yaptığı öğrenildi. 

Yeni bir koronavirüs dalgası ihtimaline karşı salgından en çok etkilenen bölge olan Tokyo'daki sağlık sisteminin güçlendirilmesi konusunda hükümetten destek isteyen Koike, PCR (Polimeraz zincir reaksiyonu) test kapasitesinin de artırılması talebinde bulundu.

Vali Koike, salgından etkilenen ticari işletme sahiplerine kira yardımı gibi ekonomik tedbirlerin de artırılması çağrısı yaptı.

OHAL SONA ERECEK Mİ?

Hükümetin vaka sayısındaki düşüşe göre Tokyo'daki OHAL'i pazartesi sonlandırma ihtimaline atıfta bulunan Vali Koike, plandan mutluluk duyduğunu söyledi. Buna rağmen olası risklere dikkat çeken Vali Koike, OHAL kaldırılsa dahi bazı tedbirlerin sürmesinin yeni dalgaları önlemek için gerekli olduğunu da vurgu yaptı.

GÖZLER PAZARTESİ GÜNÜNDE

Japonya'da hükümet Kovid-19 pandemisi nedeniyle bazı eyaletlerde süren OHAL uygulamasını Osaka, Kyoto ve Hyogo'da sona erdirme kararı almış, normal şartlarda 31 Mayıs'ta yürürlükten kalkması beklenen karar kapsamındaki tedbirlerin bundan böyle yalnızca Tokyo, Saitama, Chiba, Kanagawa ve Hokkaido'da uygulanacağı açıklanmıştı.

Son olarak yeni tarih sinyali veren Japonya Başbakanı Shinzo Abe ise OHAL kapsamında kalan son eyaletler hakkındaki kararın pazartesi verilebileceğini duyurmuştu.

EN FAZLA VAKA TOKYO'DA

Japonya’da şu ana kadar 712'si karantina gemisi Diamond Princess'in yolcu ve mürettebatından olmak üzere 17 bin 230 kişi Kovid-19'a yakalanmış, Tokyo ise 5 bin 133 vakayla en kritik bölge olarak öne çıkmıştı.

Ülkede, 13'ü karantina gemisinden olmak üzere toplam 812 can kaybı bildirilmişti.

Kaynak : İHA

Yorumlar