SİYASET
06 Haz 2019 18:58 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 10:57

İki anket şirketinden son İstanbul anketi!

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) iptal kararı sonrası Ekrem İmamoğlu'nun mazbatası geri alındı ve gözler 23 haziranda yapılacak İstanbul seçimlerine çevrildi. Optimar ve MAK Araştırma son İstanbul anketini açıkladı. İşte sonuçlar...

Haberi Dinle

23 Haziran'da yeniden sandığa gidileceğinin açıklamasının ardından anket şirketleri, kimin kazanacağına dair yeniden halkın nabzını yoklamaya devam ediyor.

İstanbul seçimleri için şu ana kadar 4 anket firması yaptıkları araştırmaları yayımladı ya da bu araştırma sonuçları hakkında değerlendirmelerde bulundu. 

OPTİMAR ARAŞTIRMA: İMAMOĞLU 4 PUAN FARKLA ÖNDE

Optimar Araştırma şirketi, 23 Haziran'da yapılacak seçimlerle ilgili yaptığı son ankette CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nun yüzde 52 ile Binali Yıldırım’ın dört puan önünde olduğunu ortaya koydu. 

Şirketin yönetim kurulu başkanı Hilmi Daşdemir, Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) gerekçeli kararının açıklanmasından sonra yapılan yeni araştırmanın da önümüzdeki günlerde sonuçlanacağını belirtti. 

MAK DANIŞMANLIK: İMAMOĞLU 2 PUAN ÖNDE

MAK Danışmanlık Araştırma Şirketi’nin 11 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirdiği ankete göre 23 Haziran'da CHP adayı Ekrem İmamoğlu, AK Parti adayı Binali Yıldırım'ın 2 puan önünde. 

15 ve 20 Mayıs arasında yapılan anketin sonuçlarına göre, kararsızlar dağıtıldıktan sonra İmamoğlu yüzde 50,3, Binali Yıldırım yüzde 48,2 ve Saadet Partisi adayı Necdet Gökçınar yüzde 0,75 oy alacağı öngörülüyor. 

ÇOĞUNLUK YSK'NIN KARARINI DOĞRU BULMUYOR

MAK Danışmanlık Araştırma Şirketi İBB Başkanlığı seçimlerinin yanı sıra, ankete katılanlara YSK'nın İstanbul kararını, adaylar hakkında neler düşündükleri ve yarın seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz gibi sorular yöneltti. 

Cevap verenlerin yüzde 47’si YSK’nın kararını doğru bulmazken, 43’de kararın doğu olduğunu ifade etti. Ayrıca ankete katılanların yüzde 79’u 31 Mart’ta destekledikleri adayı desteklemeye devam edeceğini belirtirken, yüzde 13’ü 23 Haziran’da farklı bir aday seçebileceklerini açıkladı. 

SİZE GÖRE 31 MART'TA İBB BAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNDE HİLE YAPILDI MI?

Hayır: 49%

Evet: 43%x

Kararsız: 8% 

AK PARTİ ADAYI BİNALI YILDIRIM’IN İMAJI HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Çok olumlu : 12%

Olumlu: 38%

Olumsuz: 25%

Çok olumsuz: 10% 

CHP ADAYI EKREM İMAMOĞLU’NUN İMAJI HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Çok olumlu : 8%

Olumlu: 45%

Olumsuz: 32%

Çok olumsuz: 10% 

31 MART SEÇİMLERİNDE İSTANBUL İÇİN TERCİHİNİZDE NE ETKİLİ OLDU?

Oy verdiğim aday: 40%

Oy verdiğim siyasi parti: 30%

Ülkenin içinde bulunduğu durum: 10%

Oy verdiğim siyasi partinin rakibine bakarak: 5%

Kararsız: 15% 

"YARIN SEÇİM OLSA OYUNUZU HANGİ PARTİYE VERİRSİNİZ?

AK Parti 40,7

CHP 28.5

HDP 11.3

MHP 8

İYİ Parti 8

SAADET 1.2

Yorumlar