DÜNYA
22 Ağu 2018 20:44 Son Güncelleme: 16 Eyl 2019 10:36

İdam kararı dünyayı ayağa kaldırdı!

Suudi Arabistan'ın Esra el Gamham adlı kadın aktivist için idam kararı verildiği İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından dünyaya duyuruldu. Orta Doğu direktörü Sarah Leah Whitson, " aktivist Esra Gamham'ı infaz çabaları canavarca" dedi.

Haberi Dinle

Reuters haber ajansına konuşan HRW Orta Doğu direktörü Sarah Leah Whitson, "Bütün idamlar dehşet verici ancak aktivist Esra Gamham'ı infaz çabaları canavarca. Kendisi daha önce hiçbir şiddet eylemiyle suçlanmadı" dedi.

KARAR HAFTA BAŞINDA VERİLDİ

Londra merkezli Suudi insan hakları grubu ALQST ise, dini mahkemenin idam kararını hafta başında verdiğini bildiriyor. Riyad yönetimi, şimdiye kadar söz konusu kararla ilgili herhangi bir yorum yapmış değil.

NE OLMUŞTU?

Esra Gamham'a yöneltilen suçlama ise, bir protesto gösterisine katılmak. Ülkedeki öne çıkan Şii eylemcilerden biri olan Gamham, 2011 yılında Doğu Eyaleti'nde gösterileri başlatmakla suçlanıyor. Gamham, Aralık 2015'te kocasıyla birlikte evinden gözaltına alınmıştı.

Kadınlara araç kullanım izni, sinema salonlarının açılması gibi yeniliklere sahne olsa da Suudi Arabistan'da halihazırda siyasi parti kurmak ve protesto gösterileri yasak.

Yorumlar