GÜNDEM
19 Kas 2020 19:05 Son Güncelleme: 19 Kas 2020 19:05

İBB Meclisi onayladı: 300 yeni metrobüs alınacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde 300 yeni metrobüs alımı için 90 milyon euro dış borç alınmasına onay verildi. Oturumu yöneten Başkan İmamoğlu meclise teşekkür etti.

Haberi Dinle

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi'nin kasım ayı oturumu Yenikapı'daki Avrasya Gösteri Merkezi'nde yapıldı. 

Belediye'nin 2021 yılı bütçesinin oylanacağı oturumda önce İBB Meclisi'nin gündemi görüşüldü. Oturumda İETT Genel Müdürlüğü'ne  2021 yılı yatırım programında yer alan 300 adet yüksek kapasiteli yeni metrobüs alımı için 90 milyon euro dış borçlanmaya gidebilmesi için oy birliği ile yetki verildi. 

"YENİ METROBÜSLER HAYIRLI OLSUN"

İBB Meclisi CHP Grup Sekreteri Mesut Kösedağı, “Yeni metrobüsler İstanbul halkına hayırlı olsun” dedi. Oturumu yöneten İmamoğlu da meclise teşekkür etti. 

12 Kasım 2020 tarihinde İETT'nin 2021 yılı bütçesi İBB Meclisi'nde kabul edilmişti. İETT Genel Müdürü Alper Bilgili tarafından meclise sunulan 2021 yılı bütçesi 7 milyar 250 milyon TL olarak açıklanıştı. 

FİLODA 613 METROBÜS VAR

Bilgili konuşmasında 2021 yılında 300 adet yüksek kapasiteli ve güvenlikli araç satın alarak metrobüsteki mevcut yoğunluğu azaltmayı hedeflediklerini belirterek “Bu sayede hem ekonomik ömrünü zaten tamamlamış olan mevcut metrobüs filomuzu kısmen yenilemiş hem de yolcularımızın konfor ve güvenliklerini arttırmış olacağız” demişti.  İETT filosunda şu an 613 adet metrobüs aracı bulunuyor. 

OTOBÜSLERDE QR KOD DÖNEMİ

Öte yandan İBB Başkanı İmamoğlu, İstanbullular için hayata geçirilen QR Kod ile otobüse binme döneminin başladığını açıkladı. 

"YETERSİZ BAKİYE DÖNEMİ BİTTİ"

İmamoğlu, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Yetersiz Bakiye dönemi bitti. İstanbulkart uygulaması sayesinde yükleme yapabilir, QR Kod ile otobüslere binebilirsiniz. Uygulama diğer toplu ulaşım araçlarında da yaygınlaşacak" diyerek, İBB TV tarafından konuya ilişkin hazırlanan videoyu paylaştı.

Yorumlar